Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Uroczystość pierwszego podniesienia bandery wojennej na ORP Mewa

Opublikowano

w dniu

Foto: 8. Flotylla Obrony Wybrzeża

Trzeci z niszczycieli min proj. 258 typu Kormoran II zostanie wcielony w skład Marynarki Wojennej RP. ORP Mewa podniesie na swojej burcie po raz pierwszy banderę wojenną już w najbliższy wtorek 14 lutego. Uroczystości odbędą się przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni (w okolicy Mola Południowego) i będą miały otwarty charakter dla całego społeczeństwa.

ORP Mewa jest trzecim z serii nowoczesnych niszczycieli min, które trafią do gdyńskiego 13 Dywizjonu Trałowców wchodzącego w skład 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Pierwszy z serii ORP Kormoran wszedł do służby 28 listopada 2017 roku. Drugi z serii, ORP Albatros po raz pierwszy podniósł na swojej burcie banderę Marynarki Wojennej RP 28 listopada 2022 r.
W grudniu 2017 roku, miesiąc po podniesieniu bandery na prototypowym ORP Kormoran, podpisano kontrakt na budowę 2 kolejnych niszczycieli min, tj. Albatrosa i Mewy. Symboliczne rozpoczęcie budowy okrętu o numerze burtowym 603, czyli tzw. palenie blach miało miejsce 19 czerwca 2019 roku, stępkę położono 10 października tego samego roku, natomiast uroczystość chrztu i wodowania odbyła się 17 grudnia 2020 roku.
ORP Mewa została przekazana Marynarce Wojennej w grudniu 2022 roku. Przekazanie jednostki poprzedziły kilkumiesięczne próby zdawczo-odbiorcze, w trakcie których sprawdzono platformę morską oraz urządzenia i systemy zwalczania zagrożeń minowych. Pomyślne zakończenie prób zdawczo – odbiorczych potwierdziło zdolność  okrętu do realizacji jego głównych zadań, do których należy: poszukiwanie, klasyfikacja, identyfikacja i zwalczanie min morskich, rozpoznanie torów wodnych, przeprowadzanie jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawianie min oraz zdalne sterowanie samobieżnymi platformami przeciwminowymi. Dotyczy to zarówno operacji w polskiej strefie ekonomicznej jak i misji w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym (zespoły okrętów NATO, EU, bądź wielonarodowych sił koalicyjnych).
Okręt został zbudowany przez konsorcjum, którego liderem była Stocznia Remontowa Shipbuilding SA. W skład konsorcjum wchodziły także: Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej SA w Gdyni oraz PGZ Stocznia Wojenna.

Podstawowe dane taktyczno-techniczne:
·         Numer burtowy: 603
·         Klasa: Niszczyciel min
·         Typ: Kormoran II
·         Projekt: 258/III
·         Wyporność: 830 t
·         Długość: 58,5 m
·         Szerokość: 10,3 m
·         Zanurzenie: 2,7 m
·         Klasa lodowa: L-3
·         Prędkość: 15 w
·         Zasięg: 2500 Mm

Charakterystyka okrętu:

Kadłub okrętu wykonany jest ze stali amagnetycznej zapewniającej zmniejszenie wykrywalności pól fizycznych okrętu. Jego uzbrojenie składa się z okrętowego systemu uzbrojenia OSU-35K, w którego skład wchodzą m.in. 35-milimetrowa armata AM-35K oraz zintegrowana głowica obserwacyjno-śledząca ZGS-35K. Dodatkowo okręt posiada trzy wielkokalibrowe karabiny maszynowe 12,7 mm WKM-Bm oraz dwa stanowiska dla operatorów przenośnych wyrzutni rakiet Grom.

Jednostka została wyposażona w okrętowy system zarządzania walką SCOT-M, sonary oraz cztery typy pojazdów podwodnych: Saab Double Eagle Sarov, Gavia, Kongsberg Hugin, oraz Głuptaki w dwóch wersjach – inspekcyjnej (służące do identyfikacji obiektów podwodnych) oraz bojowej (przeznaczone do niszczenia obiektów niebezpiecznych). Napęd okrętu stanowią dwa pędniki cykloidalne Voith-Schneider’a napędzane przez dwa silniki wysokoprężne MTU o mocy 970 kW. Dzięki zastosowaniu tego typu napędu oraz wyposażeniu w dziobowy ster strumieniowy Schottel okręt posiada doskonałe zdolności manewrowe.

ORP Albatros i ORP Mewa różnią się nieco od prototypowego okrętu ORP Kormoran. W przypadku systemów przeciwminowych otrzymały one bowiem dodatkowo sonar holowany KATFISH firmy Kraken, autonomiczny, bezzałogowy pojazd podwodny Gavia oraz sterowany przy pomocy kabloliny lub przewodu światłowodowego pojazd podwodny Double Eagle SAROV firmy SAAB (który zastąpił wcześniej wykorzystywany pojazd podwodny Morświn produkcji Politechniki Gdańskiej). Zachowano inne wyposażenie specjalistyczne, jak sonar podkilowy SHL-101/TM, autonomiczny pojazd podwodny Hugin firmy Kongsberg oraz samobieżne ładunki wybuchowe „Głuptak”. Do innych ważniejszych zmian można zaliczyć wymianę głowicy optoelektronicznej z INDRA na FLIR 280, zmianę zintegrowanego mostka nawigacyjnego na ECPINS firmy OSI, a także instalację mocniejszego steru strumieniowego o mocy 200 kW, co wpłynęło bezpośrednio na poprawę zdolności manewrowych jednostki. Zastosowane zmiany wynikały z doświadczeń i wniosków powstałych w trakcie badań eksploatacyjno-wojskowych prowadzonych na ORP Kormoran, które posłużyły Marynarce Wojennej do wprowadzenia licznych modyfikacji sprzętu i systemów na kolejnych jednostkach seryjnych.

***

W czerwcu 2022 roku w trakcie obchodów Święta Marynarki Wojennej, w świnoujskim Porcie Wojennym, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podpisał umowę na budowę 3 kolejnych niszczycieli min, które w latach 2026-27 zasilą z kolei 12 Dywizjon Trałowców w Świnoujściu. Tak więc w najbliższych latach siły obrony przeciwminowej zostaną gruntownie zmodernizowane i łącznie 6 okrętów projektu 258 typu Kormoran II wejdzie w skład 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WIADOMOŚCI

Zapisz się na „Trenuj z wojskiem” w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

8-godzinne szkolenia będą prowadzone przez najlepszych instruktorów wojskowych, którzy wprowadzają uczestników w tematy strzelania, rzutu granatem, walki wręcz, pierwszej pomocy w warunkach polowych, przetrwania w terenie, schronienia, reagowania na alarmy i wielu innych. Nie zabraknie też części integracyjnej i poczęstunku wojskowego.

Na szkolenie można się zgłosić od dziś, aż do 23 maja do godziny 20:00.
ZGŁOSZENIA PRZYJMOWANE SĄ – najlepiej mailem na adres: tzw.swinoujscie@ron.mil.pl

W razie pytań prosimy dzwonić pod numer telefonu 261 242 307 lub tel. kom. 601-391-281

PODAJ:
– imię i nazwisko,
– wiek,
– kontakt do siebie (e-mail lub numer telefonu – tylko do celu potwierdzenia obecności kilka dni przed szkoleniem oraz przesłania niezbędnych informacji)!

JEDYNYMI WARUNKAMI UCZESTNICTWA są:
– wiek od 15 do 65 lat (poniżej 18 roku życia wymagana zgoda rodzica lub opiekuna, bądź wspólne uczestnictwo),
– wyłącznie polskie obywatelstwo,
– odpowiedni ubiór.

Zapewniamy: szkolenie, ubezpieczenie, wojskowy poczęstunek, ale też świetną, sobotnią rozrywkę i przygodę z Wojskiem Polskim. Zapraszamy do kontaktu i zgłoszeń. Każdy znajdzie coś dla siebie. Gwarantujemy, że będzie warto i nie będzie nudno.

Lista pozostałych terminów i miejsc pod adresem:
***

Projekt „Trenuj z wojskiem” nie jest formą służby wojskowej – nie zawiera elementów przysięgi wojskowej, czy jakiejkolwiek mobilizacji. Nie jest też formą – zapowiadanego przez rząd – powszechnego szkolenia wojskowego. „Trenuj z wojskiem” jest kontynuacją sprawdzonego formatu sobotnich szkoleń dla chętnych, prowadzonych w przyjaznej atmosferze przez żołnierzy. Jest tylko i wyłącznie formą spędzenia czasu z wojskiem i nauczenia się podstaw przetrwania i poradzenia sobie w trudnych warunkach.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Zwycięstwo i sukces młodej zawodniczki Natalii Smolińskiej w Biegach Przełajowych w Gryfinie

Opublikowano

w dniu

Wspaniałe osiągnięcia młodych sportowców Klubu OSiR „Wyspiarz” w Ogólnopolskich Biegach Przełajowych, które odbyły się w Gryfinie w dniu 05 kwietnia 2025 r. wzbudziły zasłużony podziw.

Na najwyższym stopniu podium w biegu na dystansie 1000 m w roczniku 2013 stanęła zawodniczka klubu Natalia Smolińska zdobywając złoty medal dzięki wytrzymałości i doskonałej technice. Jej triumf jest dowodem na to, że systematyczna praca na treningach i determinacja przynoszą wyjątkowe rezultaty. Na miejscu drugim w biegu na dystansie 1000, w kategorii Juniorów uplasował się Rafał Kowalczyk, również wykazując się imponującymi umiejętnościami oraz sportowym duchem walki. Na ogromne wyróżnienie zasługuje bieg na dystansie 1000 Aleksandry Pancer, która zajęła czwarte miejsce. Jej występ to doskonały przykład sportowej wytrwałości. Pokazała, że każda sekunda na trasie ma znaczenie, a technika biegu pozwala pokonywać nawet najtrudniejsze odcinki. Ola też jest  brązową medalistką mistrzostw województwa w biegach przełajowych, tytuł ten wywalczyła w Stargardzie.

Każdy z zawodników, który podjął wyzwanie, zasługuje na ogromne uznanie za wysiłek włożony w pokonaniu trasy. Chociaż nie wszystkim udało się osiągnąć wysokie miejsca, ich występy są dowodem na to, że każdy krok na trasie jest ważny i prowadzi do rozwoju. Ważne jest to, aby dostrzec postęp, jaki każdy z zawodników osiągnął dzięki regularnym treningom i zaangażowaniu.
Nasz klub reprezentowała 15 osobowa grupa w składzie: Nina Bandkowska, Victoria  Biernacka, Amelia Czerwińska, Wiktor Głowacki, Helena Grudzień, Adam Grudzień, Magda Karpińska, Rafał Kowalczyk, Lena Kowalska, Oskar Muszyński, Aleksandra Pancer, Szymon Pastuszka, Weronika Rybczyńska, Natalia Smolińska, Aleksandra Zapała.

Gratulujmy udanego startu oraz życzymy dalszych sukcesów sportowych i wytrwałości w przygotowaniach do kolejnych zawodów.
Najbliższe zawody z udziałem naszych lekkoatletów odbędą się w dniu 30 kwietnia 2025 r. na stadionie lekkoatletycznym w Kołobrzegu.

OSiR „Wyspiarz”

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Ruszają „czwartki lekkoatletyczne”

Opublikowano

w dniu

Już w tym tygodniu w czwartek 10 kwietnia 2025 rozpocznie się Sesja Wiosenna VIII Edycji Świnoujskich Czwartków Lekkoatletycznych. Zawody przeznaczone są dla dzieci ze Szkół Podstawowych, będą odbywać się na Stadionie Lekkoatletycznym w Świnoujściu ul. Matejki 22 od godz. 16:00.

Prawo startu mają uczniowie świnoujskich szkół podstawowych. Każdy zawodnik może startować podczas jednych zawodów w dwóch konkurencjach (jednej biegowej i jednej technicznej).

Konkurencje:
dziewczęta: 60 m, 300 m, 600 m, skok w dal, skok wzwyż, rzut piłeczką palantową;
chłopcy: 60 m, 300 m, 1000 m, skok w dal, skok wzwyż, rzut piłeczką palantową.
Rywalizacja prowadzona będzie w trzech kategoriach wiekowych oddzielnie dla dziewcząt i chłopców:
I grupa wiekowa rocznik 2014 i młodsi
II grupa wiekowa rocznik 2013
III grupa wiekowa rocznik 2012

Zgłoszenia:
W dniu zawodów od godz: 15.15 (stadion miejski ul. Matejki 22)

Organizatorem zawodów jest Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujście.

Więcej informacji na temat „Czwartków Lekkoatletycznych” można znaleźć na stronie internetowej www.osir.swinoujscie w zakładce Czwartki Lekkoatletyczne

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Szukasz pracy? Straż Miejska w Świnoujściu prowadzi nabór na dwa stanowiska

Opublikowano

w dniu

Jeżeli szukasz pracy, dołącz do Straży Miejskiej w Świnoujściu. Aktualnie trwa nabór na dwa stanowiska aplikanta/strażnika. To szansa na stabilne zatrudnienie i pracę na rzecz lokalnej społeczności. Nie zwlekaj – aplikuj już dziś, bo czas składania ofert upływa 18 kwietnia.

Strażnicy miejscy są kluczowym elementem w zapewnianiu porządku publicznego, współpracując z różnymi służbami i reagując na potrzeby lokalnej społeczności. Pełniąc tę funkcję, można bezpośrednio wpływać na życie mieszkańców Świnoujścia, dbając o ich bezpieczeństwo oraz komfort codziennego życia.

Do zadań strażnika miejskiego na tym stanowisku będzie należeć m.in.:
– zabezpieczanie spokoju i porządku w miejscach publicznych,
– nadzór nad porządkiem i kontrola ruchu drogowego,
– współpraca z organizatorami oraz innymi służbami.

Wśród niezbędnych wymagań znajdują się m.in. następujące kryteria:
– obywatelstwo polskie,
– ukończone 21 lat,
– sprawność fizyczna i psychiczna,
– uregulowany stosunek do służby wojskowej,
– wykształcenie minimum średnie,
– prawo jazdy kat. B,
– niekaralność.

Więcej informacji jest dostępnych na stronie internetowej BIP Urząd Miasta Świnoujście w zakładce „Praca”.

Bezpośredni link do oferty: Oferta pracy w Straży Miejskiej

Wszystkich zainteresowanych prosimy o składanie dokumentów aplikacyjnych osobiście w Stanowisku Obsługi Interesantów w Urzędzie Miasta Świnoujście lub przesłanie ich za pośrednictwem poczty na adresBiuro Kadr, Urząd Miasta Świnoujście, ul. Wojska Polskiego 1/5, 72-600 Świnoujście.
Dokumenty należy przesyłać w zamkniętej kopercie A4 z dopiskiem: „Dotyczy naboru na wolne stanowisko aplikant/strażnik w Straży Miejskiej”.

Termin składania aplikacji: do dnia 18 kwietnia 2025 roku.

Jeśli spełniasz wymagania i chcesz wziąć udział w rekrutacji, złóż swoje dokumenty w odpowiednim terminie. To doskonała okazja, by stać się częścią zespołu Straży Miejskiej, który ma istotny wpływ na kształtowanie bezpieczeństwa i porządku w naszym mieście.

Serdecznie zapraszamy!

 

Beata Olszewska

Inspektor

Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych

Urząd Miasta Świnoujście

 

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Spotkanie autorskie ze Szczepanem Twardochem

Opublikowano

w dniu

Foto: Jacek Poremba

Miejska Biblioteka Publiczna w Świnoujściu zaprasza na wyjątkowe spotkanie z jednym z najważniejszych współczesnych polskich pisarzy — Szczepanem Twardochem.

Autor takich powieści jak „Król”, „Pokora” czy „Chołod”, znany z literackiej odwagi i niepowtarzalnego stylu, odwiedzi Świnoujście tuż przed uroczystym wręczeniem prestiżowej nagrody, którą odbierze 12 kwietnia podczas festiwalu Usedomer Literaturtage.

To rzadka okazja, by porozmawiać z autorem, który nie tylko zdobył uznanie krytyków i czytelników, ale również z sukcesem przenosi swoje historie na ekran.

Spotkanie poprowadzi Michał Biegun

Wstęp wolny.
Zapraszamy serdecznie!

Szczepan Twardoch (ur. 1979) – autor kilkunastu powieści i zbiorów opowiadań, m.in.: Morfina (2012), Drach (2014), Król (2016), Królestwo (2018), Pokora (2020), Chołod (2022), Powiedzmy, że Piontek (2024), a także monodramu Byk (2022) i innych dramatów, librett operowych i scenariuszy. Jego książki sprzedały się w ponadmilionowym nakładzie.

Uhonorowany wieloma nagrodami, w tym Paszportem „Polityki”, Nagrodą im. Kościelskich, EBRD – nagrodą Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, Brücke Berlin-Preis, Śląskim Wawrzynem Literackim, trzykrotnie Nagrodą Kulturalną Onetu O!Lśnienia, Nagrodą Czytelników Nike, Nagrodą im. K. Kutza, Nagrodą Planety Lema. Prawa do jego powieści zostały sprzedane do kilkunastu krajów. Na podstawie Króla powstał serial dla Canal+ oraz dwie inscenizacje teatralne, Morfina, Drach i Pokora również trafiły na scenę. Od końca 2022 roku zaangażowany w pomoc dla Zbrojnych Sił Ukrainy, zebrał dotąd w publicznych zbiórkach prawie dwa miliony złotych i osobiście dostarcza zakupione drony, samochody i osprzęt wojskowy na front. Za działalność na rzecz ukraińskiego wojska w 2024 roku wyróżniony nagrodą Stand with Ukraine.

Mieszka w Pilchowicach na Górnym Śląsku.

Spotkanie autorskie ze Szczepanem Twardochem
10 kwietnia (czwartek), godz. 18.00
Wypożyczalnia dla dorosłych, Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Piłsudskiego 15

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Ile zarabia prezydent, zastępcy, sekretarz, skarbnik i radni? Zestawienie

Opublikowano

w dniu

Foto: Beata Olszewska/ Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych UM Świnoujście

Zarobki władz miasta i diety radnych, jako gorący temat, często pojawiają się w przestrzeni publicznej. Bywa, że wynika to z braku dostępu do rzetelnych informacji lub prób przedstawienia danych w niepełnym świetle. Władze Świnoujścia, wychodząc naprzeciw potrzebie przejrzystości i walki z dezinformacją, po raz pierwszy w historii, udostępniają te dane w przystępnej, klarownej formie.

Przejrzystość w kwestiach finansowych jest kluczowa dla budowania zaufania między samorządem a mieszkańcami. Dzięki udostępnieniu danych o wynagrodzeniach władz miasta i dietach radnych, każdy zainteresowany może bez trudu zapoznać się z rzeczywistymi kwotami, które są wypłacane przedstawicielom władz lokalnych. Celem tego działania jest nie tylko wyeliminowanie ewentualnych nieporozumień, ale także wzmocnienie poczucia odpowiedzialności i uczciwości w zarządzaniu publicznymi środkami. Do tej pory informacje o zarobkach mieściły się w skomplikowanych oświadczeniach majątkowych, trudnych do właściwego odczytania.

Warto podkreślić, że zryczałtowane diety radnych nie są opodatkowane – oznacza to, że podane kwoty radni otrzymują dokładnie w tej wysokości.

Poniżej wysokość diet radnych wypłacanych co miesiąc:
•⁠  ⁠Przewodniczący Rady Miasta Świnoujście – 3 382,00 zł,
•⁠  ⁠Wiceprzewodniczący Rady Miasta Świnoujście oraz Przewodniczący stałych Komisji Rady – 3 043,80 zł,
•⁠  ⁠członkowie Komisji Rewizyjnej oraz Komisji Skarg, Wniosków i Petycji – 2 874,70 zł,
•⁠  ⁠pozostali radni – 2 705,60 zł.

W przypadku miesięcznych wynagrodzeń przedstawicieli władz miasta podajemy zarówno kwoty brutto, jak i netto:

•⁠  ⁠Prezydent Miasta Świnoujście – 20 040,00 zł, (po potrąceniach – netto 13 991 zł),
•⁠  ⁠I Zastępca Prezydenta Miasta Świnoujście – 22 024,53 zł (netto 15 343 zł),
•⁠  ⁠II Zastępca Prezydenta Miasta – 22 024,53 zł, (netto 15 343 zł),
•⁠  ⁠Sekretarz Miasta – 19 000,00 zł  (netto 13 283 zł),
•⁠  ⁠Skarbnik Miasta – 22 112,00 zł (netto 15 403 zł).

Udostępnienie tych danych to krok na rzecz przejrzystości i transparentności działań samorządu. Zgodnie z zapowiedzią, nowe władze miasta stawiają sobie za cel informowanie mieszkańców w pełnym zakresie o wszelkich sprawach istotnych z punktu widzenia społecznego. Dlatego pełna otwartość w kwestiach finansowych stanowi fundament budowania zaufania społecznego i tworzy przestrzeń do szczerej, otwartej rozmowy z mieszkańcami.

Beata Olszewska

Inspektor

Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych

Urząd Miasta Świnoujście

Czytaj dalej
Reklama
Reklama
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524