Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

8893 osoby na XX Międzynarodowym Zlocie Morsów w Mielnie

Opublikowano

w dniu

Foto: PAP/Marcin Bielecki

8893 osoby uczestniczyły w XX Międzynarodowym Zlocie Morsów w Mielnie i weszły w niedzielę do wspólnej finałowej kąpieli w Bałtyku. To najwięcej w historii imprezy. Chyba nikt nie wątpi, że Mielno jest stolicą morsów – stwierdziła burmistrz Mielna Olga Roszak-Pezała.

Od czwartku do finałowej kąpieli w Bałtyku w niedzielne południe w Mielnie trwał Międzynarodowy Zlot Morsów – największy, jak podał organizator, w Polsce, w Europie i prawdopodobnie na świecie. Tym razem nie miał tematu przewodniego.

Tradycyjnie na kończącą zlot kąpiel uczestnicy zlotu przemaszerowali ulicami Mielna w paradzie przy nieco niesprzyjającej pogodzie, bo słabej mżawce, całkowitym zachmurzeniu i plusowej temperaturze. Na plaży była profesjonalna rozgrzewka i końcowe odliczanie do wspólnego wejścia do Bałtyku, którego temperatura wynosiła 3 stopnie Celsjusza. Gdy morsy weszły do morza, śpiewając hymn zlotu, ze sceny podano informację, że kąpie się 8893 osób, najwięcej w historii tych spotkań.

Mielno, które wspólnie z Centrum Kultury, organizowało zlot, nie biło jednak w tym roku rekordu Guinnesa w liczbie kąpiących się morsów w jednym miejscu, który i tak od 2015 r. należy do tego miasta. Za to podjęło próbę ustanowienia rekordu Polski w jednoczesnym jedzeniu zupy pomidorowej, którą serwowano po kąpieli.

Burmistrz Mielna Olga Roszak-Pezała dziękowała uczestniczkom i uczestnikom za udział w jubileuszowym zlocie.

„Jesteście cudowni, przyjechaliście do nas z różnych stron, nie tylko z Polski, ale i z zagranicy. Są z nami m.in. morsy z Finlandii, Czech, Słowacji, Węgier i Niemiec. Jesteście fantastyczni, jesteście kochani. Bez was te zloty, po prostu, by nie istniały. Jest nas coraz więcej. Jesteśmy drużyną, która spotyka się w Mielnie i chyba nikt nie wątpi, że Mielno jest stolicą morsów, że Mielno to morsy, a morsy to my. Nikt temu nie zaprzeczy” – mówiła Roszak-Pezała.

Najstarszym uczestnikiem zlotu był 81-letni pan Ryszard z klubu Sopelek z Rzeszowa, a najstarszą uczestniczką, jak w ubiegłym roku, 96-letnia pani Krystyna z klubu Dębowa Kędzierzyn-Koźle. Najlepiej przebranym klubem morsa idącym w paradzie był ten z Suwałk.

Nad bezpieczeństwem kąpiących czuwało ok. 450 osób, m.in. lekarze, ratownicy medyczni, członkowie zachodniopomorskiego WOPR, OSP Mares Koszalin i OSP Tryton Kołobrzeg.

Dla wszystkich uczestników jubileuszowego zlotu organizatorzy przygotowali atrakcje – były m. in. dwa jubileuszowe bale, wejście do Bałtyku z Morzem Aniołów o wschodzie słońca, III Mistrzostwa Polski w morsowaniu z Valerjanem Romanovskim, wielokrotnym rekordzistą Guinnessa i autorem książek o morsowaniu. Nie zabrakło biegów, dobrej muzyki, saun czy paneli dyskusyjnych o różnych obliczach morsowania. Nowością był pierwszy w kraju Morsmageddon, w którym wzięło udział ok. 1000 osób. Tradycyjnie działały Pałac Ślubów, w którym można było zawrzeć związek małżeński ważny jedynie na czas zlotu, oraz Morsowa Strefa Chilloutu. Rozegrany został m.in. turniej Mrozoodpornych. Gwiazdą muzyczną zlotu była Małgorzata Ostrowska.

Od 2004 r. Mielno (Zachodniopomorskie) przez kilka dni lutego staje się międzynarodową stolicą morsów, czyli miłośników zimowych kąpieli z Polski i różnych zakątków świata. Podczas mieleńskich zlotów ustanowiono dwa rekordy Guinnessa w liczbie kąpiących się morsów w jednym miejscu. Pierwszy w 2010 r., gdy do wody weszły 1054 osoby, i drugi w 2015 r., nadal aktualny, gdy w Bałtyku wykąpało się 1799 morsów.

Podczas kolejnych zlotów w Mielnie do morza wchodziło więcej morsów, ale już bez ustanawiania rekordów. Ze względu na obostrzenia wprowadzone w związku z pandemią w 2021 r. impreza się nie odbyła, za to w 2022 r. połączono dwie edycje. W wydarzeniu wzięło wówczas udział 8576 osób. (PAP)

autorka: Inga Domurat

ing/ mok/ drag/

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WIADOMOŚCI

Wiemy, kiedy otworzy się ALDI w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Wkrótce mieszkańcy Świnoujścia będą mogli zrobić pierwsze zakupy w nowo wybudowanym supermarkecie ALDI przy ul. Karsiborskiej 15. 

Nowy sklep zostanie otwarty 26 kwietnia. Został wybudowany zgodnie z najnowszym konceptem wizualnym marki. Motywem przewodnim będzie świeżość – widoczna nie tylko w aranżacji przestrzeni, ale także w asortymencie i sposobie jego prezentacji. Klienci mogą spodziewać się przyjaznego układu wnętrza, który ułatwi szybkie i wygodne zakupy.

Na odwiedzających czeka również szereg udogodnień. W sklepie znajdzie się m.in. krajalnica do chleba, małe wózki zakupowe dla dzieci, a także duży parking. Z kolei osoby szczególnie wrażliwe na bodźce będą mogły skorzystać z tzw. „cichych godzin”, podczas których poziom hałasu i natężenie światła zostaną zredukowane.

Nowy ALDI będzie czynny od poniedziałku do soboty w godzinach 6:00–22:00 oraz w niedziele handlowe od 9:00 do 20:00.

Wraz z otwarciem nowej placówki, ALDI w Polsce będzie zatrudniać ponad 4800 pracowników. Sieć nadal inwestuje w rozwój, oferując klientom coraz więcej punktów sprzedaży i coraz wyższy standard zakupów.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Nowe ławki ustawiono przy kaplicy na cmentarzu

Opublikowano

w dniu

Foto: WiZ UM Świnoujście

Głos seniorów został usłyszany. Od dłuższego czasu zwracali uwagę, o konieczności wymiany ławek na wyższe. Dotychczasowe siedziska były zbyt niskie i niewygodne, szczególnie dla osób starszych. Wielu mieszkańców, a także radni, wielokrotnie zgłaszali ten problem. 

Ławki zostały wymienione. Nowe siedziska są wygodniejsze, stabilniejsze i lepiej przystosowane do potrzeb osób starszych. Dzięki temu seniorzy mogą teraz usiąść i odpocząć. To drobna zmiana, ale bardzo istotna dla tych, którzy często odwiedzają cmentarz.

To jednak dopiero początek działań mających na celu poprawę otoczenia kaplicy. W planach jest modernizacja pomieszczeń sanitarnych, by były bardziej funkcjonalne i dostępne. Planowana jest budowa podjazdu dla osób z niepełnosprawnościami, co znacznie ułatwi poruszanie się osobom starszym i mniej sprawnym ruchowo.

Niebawem ma się poprawić estetyka otoczenia kaplicy – posadzone zostaną rośliny i zostanie uporządkowany teren.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Przypomnienie o obowiązku deratyzacji

Opublikowano

w dniu

Foto: Pixabay

W trosce o zdrowie mieszkańców oraz ochronę środowiska w Świnoujściu, na podstawie §24 Regulaminu utrzymania czystości i porządku, przyjętego Uchwałą nr XL/315/2020 Rady Miasta Świnoujście z dnia 26 listopada 2020 roku, wprowadzono obowiązek deratyzacji na terenach zabudowanych. Przypominamy właścicielom, zarządcom i administratorom nieruchomości o konieczności przeprowadzenia tego zabiegu raz w roku, w okresie od kwietnia do maja.

Szczury, jako nosiciele wielu niebezpiecznych chorób, stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi. Przenoszą patogeny, które mogą wywołać infekcje, w tym zatrucia pokarmowe i choroby wirusowe. Deratyzacja ma na celu kontrolowanie liczebności gryzoni, zwłaszcza szczurów, i zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób, które mogą być przez nie przenoszone. Zabieg ten jest istotnym elementem dbania o zdrowie publiczne oraz porządek w gminie.

Zgodnie z przepisami, wszystkie nieruchomości na terenie Świnoujścia, z wyjątkiem terenów niezabudowanych, muszą podlegać deratyzacji przynajmniej raz w roku. Zabieg ten należy przeprowadzić w okresie od kwietnia do maja, kiedy aktywność gryzoni jest największa. Zaleca się, by trutki były wykładane w miejscach takich jak podwórza, śmietniki, piwnice, strychy czy budynki gospodarcze – miejsca te stanowią naturalne siedliska gryzoni.

Właściciele, zarządcy oraz administratorzy nieruchomości powinni przestrzegać zasad bezpieczeństwa podczas przeprowadzania deratyzacji. Zachowanie szczególnej ostrożności w okresie jej trwania jest kluczowe, aby zapobiec przypadkowemu kontaktowi ludzi i zwierząt z trutkami. Warto korzystać z karmników deratyzacyjnych lub odpowiednich pojemników, które skutecznie ograniczają kontakt z substancjami trującymi. Każde miejsce, w którym wyłożono trutkę, powinno być odpowiednio oznakowane ostrzeżeniem:

„UWAGA WYŁOŻONO TRUTKĘ PRZECIW GRYZONIOM! NIEBEZPIECZEŃSTWO ZATRUCIA LUDZI I ZWIERZĄT!”

W przypadku pytań lub wątpliwości dotyczących przeprowadzania deratyzacji, Wydział Ochrony Środowiska i Leśnictwa w Świnoujściu służy pomocą. Kontakt możliwy jest drogą mailową pod adresem wos@um.swinoujscie.pl lub telefonicznie pod numerem 91 327 86 41.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Okręty wiceadmirała Kazimierza Porębskiego w Muzeum Rybołówstwa Morskiego

Opublikowano

w dniu

Foto: Mateusz Prociak, The Polish Navy in colour

W najbliższą środę (23 kwietnia) o godz. 18.00 zapraszamy do Muzeum Rybołówstwa Morskiego na prezentację „Okręty wiceadmirała Kazimierza Porębskiego – patrona 8. Flotylli Obrony Wybrzeża”.

Wiceadmirał Kazimierz Włodzimierz Porębski od 1994 roku jest patronem 8FOW. Uznawany jest za jeden z symboli pionierskiego okresu budowy morskiej Polski. Brał udział w tworzeniu i kierował budową struktur polskiej Marynarki Wojennej. Określał koncepcjepolskiej polityki morskiej. Organizował także szkolnictwo morskie.

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Kryminalne Świnoujście: Spotkanie z Markiem Stelarem

Opublikowano

w dniu

Miejska Biblioteka Publiczna w Świnoujściu zaprasza na pierwsze spotkanie z nowego cyklu „Kryminalne Świnoujście”, poświęconego literaturze sensacyjnej, kryminalnej i thrillerom z polskim tłem. Naszym pierwszym gościem będzie Marek Stelar – autor uznanych powieści kryminalnych, których akcja toczy się w Szczecinie i północno-zachodnim regionie Polski.

Marek Stelar – z wykształcenia architekt, z zawodu urzędnik, z pasji modelarz architektoniczny wspomagający kolegów po fachu. Miłośnik muzyki rockowej i elektronicznej, wielbiciel kryminałów i szeroko pojętej grozy – zarówno w literaturze, jak i w filmie. Prywatnie uwielbia zwierzęta (wszystkie, które mają mniej niż osiem nóg). Rozdarty wewnętrznie między zanikającą wiarą w ludzkość a desperacką nadzieją, że istnieją jeszcze moralnie doskonali ludzie. „Szczeciner” mocno związany z regionem: Puszczą Wkrzańską, Zalewem Szczecińskim i nadbałtyckim przygraniczem.

Debiutował w 2015 roku powieścią „Rykoszet”, która zapoczątkowała trylogię o komisarzu Krugłym („Twardy zawodnik”, „Cień”). W 2017 roku rozpoczął cykl o inspektorze Suderze („Niepamięć”, „Niewiadoma”, „Nietykalny”), a seria o Agacie Prażmowskiej otwarta została książką „Blask”. Poza nimi ukazały się także powieści „Sedno” i „Intruz”, a „Głębia” to trzeci tom historii nadkomisarza Rędzi.

Podczas spotkania porozmawiamy o pracy nad kryminałem, o tym, jak wygląda proces konstruowania fabuły i bohaterów, co daje autorowi inspirację i dlaczego Pomorze Zachodnie to świetna sceneria dla literackiej zbrodni. Będzie też czas na rozmowę o ludziach, zwierzętach, moralności, a może i o tym, jak napisać coś, co trzyma w napięciu do ostatniej strony.

24 kwietnia 2024 (czwartek), godzina 18:00
Biblioteka, ul. Piłsudskiego 15
Wstęp wolny

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Przedświąteczny parkrun Świnoujście

Opublikowano

w dniu

Sobotni poranek, tuż przed Wielkanocą, powitał uczestników rześkim powietrzem. Mimo chłodu, nie zniechęciło to ani stałych bywalców, ani licznych gości z różnych zakątków Polski oraz zza zachodniej granicy. Nadmorski parkrun w Świnoujściu już po raz 395. tętnił energią, a jego największą ozdobą były uśmiechy uczestników i unosząca się w powietrzu serdeczność – nie zabrakło również świątecznych akcentów.

Na parkowej trasie pojawiło się aż 16 debiutantów, co zawsze jest powodem do radości – to znak, że parkrun wciąż przyciąga nowych entuzjastów biegania i spacerów.

W całym biegu wzięły udział 52 osoby: 30 mężczyzn, 21 kobiet oraz jedna osoba niezarejestrowana.

Pierwsze trzy miejsca zajęli:

  • Rafał Kowalczyk – 17:56

  • Magda Karpińska – 20:37 (nowy rekord życiowy)

  • Tomasz Krajewski – 22:13

Nowe rekordy życiowe ustanowili także:
Damian Pietrykowski, Madlen Gersdorff oraz Krystyna Szklarska.

Wszyscy uczestnicy zasługują na ogromne brawa.

Po zakończeniu biegu na wszystkich czekał bogato zastawiony bufet – pełen ciast, babeczek, słodkości i serdecznych rozmów. Smakołyki przygotowane przez wolontariuszy oraz uczestników jak zawsze zrobiły furorę – parkrunowe „after party” smakowało równie dobrze, jak wyglądało.

Nie zabrakło również rozmów i świątecznych życzeń, bo parkrun to coś więcej niż bieganie. To przede wszystkim społeczność – ludzie, którzy potrafią cieszyć się sobą niezależnie od pory roku, pogody czy sportowej formy. Bo choć temperatura bywa zmienna, najcieplejsze są zawsze spotkania z drugim człowiekiem.

Niech każdy poranek będzie jak start parkrunu – pełen entuzjazmu i motywacji.
Oby świąteczne jajka dodały siły, a mazurki nie przeszkodziły w biciu życiówek.

Wesołych, aktywnych i pogodnych Świąt – do zobaczenia w kolejną sobotę!

Zespół parkrun Świnoujście
Tekst: Kasia Cypryjańska
Zdjęcia: Marcin Ruciński

Czytaj dalej
Reklama
Reklama
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524