Lokalne

Lokalnie na rzecz ekoenergetyki. Regionalne nagrody „Zielony Feniks” przyznane

Opublikowano

w dniu

Znamy zachodniopomorskich laureatów III edycji konkursu „Zielony Feniks” na poziomie regionalnym. To nagroda przyznawana osobom, firmom czy instytucjom działającym lokalnie na rzecz ekoenergetyki. Gratulacje zwycięzcom przekazał 25 marca br. w Netto Arenie w Szczecinie wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj.

Nagroda przyznawana jest pod auspicjami Fundacji Na Rzecz Rozwoju Ekoenergetyki „ZIELONY FENIKS”, która to wspiera wszelkie organizacje społeczne, samorządowe i biznesowe w zakresie popularyzacji i wdrażania nowoczesnych rozwiązań dotyczących odnawialnych źródeł energii, energooszczędności, paliwa alternatywach oraz ekologicznej utylizacji odpadów.

Regionalna Komisja Konkursowa „ZIELONY FENIKS” w Szczecinie jako pierwsza w Polsce podjęła współpracę z Fundacją Na Rzecz Rozwoju Ekoenergetyki „ZIELONY FENIKS” .

– Chcemy w ten sposób wyróżnić osoby, firmy i instytucje działające na teranie Pomorza Zachodniego za wkład w upowszechnianie i rozwój idei ekoenergetyki w naszym regionie – mówił wicemarszałek Tomasz Sobieraj.

Podjęcie współpracy wynikało z faktu, że województwo zachodniopomorskie jest wiodącym producentem energii z odnawialnych źródeł energii,  to tu działają firmy promujące OZE, produkujące elementy do farm wiatrowych, od lat prowadzone są badania naukowe dotyczące rozwoju OZE i to właśnie dlatego województwo zachodniopomorskie buduje swoją markę jako lidera rozwoju OZE. Na obszarze naszego województwa funkcjonuje 263 instalacji produkujących energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy zainstalowanej wynoszącej 1848,7 MW, co stanowi 19,2% mocy OZE zainstalowanych w kraju.

Laureaci III edycji regionalnej nagrody „Zielony feniks”

Kategoria I
Nagroda za zasługi we wspieraniu i upowszechnianiu idei ekoenergetyki (wsparcie polityczne, prawne, finansowe, edukacja, seminaria, publikacje)

Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia Sp. z o.o. Nagroda przyznana za cyklicznie organizowane konferencje z zakresu OZE, działania promocyjne prowadzone na Łasztowni, w tym eko patrol oraz kodeks bulwarowicza.

Kategoria II
Nagroda za osiągnięcia we wdrażaniu rozwiązań i technologii ekoenergetyki (realizacja)

Gmina Miasto Szczecin. Nagroda przyznana za realizację szeregu programów promujących zachowania ekologiczne między innymi:
– realizacja programu „Modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej Gminy Miasto Szczecin” w ramach której prowadzona jest termomodernizację energetyczną oraz montaż instalacji fotowoltaicznych na budynkach  należących do gminy.
– w ramach programu MEWA, Kafka, Zefirek finansowane są działania, mające na celu likwidację pieców na paliwo stałe i ich wymianę na bardziej ekologiczne źródło ogrzewania.
– realizacja programu „Zakup bezemisyjnego taboru autobusowego wraz z infrastrukturą.” Wartość projektu – 29 583 345,00 zł. Wkład UE – 20 404 250,00 zł.

Kategoria III
Nagroda za osiągnięcia naukowe, badawcze w zakresie ekoenergetyki

1. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie jako Lider Konsorcjum naukowo – przemysłowego H2Buffer. Konsorcjum naukowo – przemysłowe H2Buffer tworzy ZUT jako lider, Uniwersytet Szczeciński i Enea Operator Sp. z o.o. Nagroda przyznana za prowadzone badania nad pierwszymi w Polsce rozwiązaniami związanymi z  bezobsługowym systemem stabilizacji pracy sieci dystrybucyjnej w oparciu o modułowe instalacje wodorowego bufora energetycznego.
2. Dr inż., mgr inż. arch. Karolina Kurtz- Orecka. Nagroda przyznana za działalność naukową i badawczą w zakresie efektywności energetycznej budynków oraz zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w źródłach zaopatrujących budynki.

Dr Ewelina Kochanek. Wyróżnienie przyznane za działalność naukową i badawczą w zakresie bezpieczeństwa energetycznego oraz nisko- i zeroemisyjnych źródeł energii.

Kategoria IV
Nagroda specjalna za całokształt osiągnięć w rozwoju polskiej ekoenergetyki

Pan Jacek Walski. Nagroda przyznana dla eksperta grupy zakupowej Województwa  oraz eksperta programu INT 190 MoRE – Modelowy Region Energii Odnawialnych wysp Uznam i Wolin oraz dla partnera w szkoleniach Województwa Zachodniopomorskiego dla gmin z naszego województwa w zakresie planowania energetycznego, oświetlenia gminnego, zakupów mediów energetycznych w ramach przetargów, możliwości pozyskania środków z UE na rozwój OZE. Za współpracę z mediami branżowymi, innowacyjność i badania. Pan Jacek Walski należy do Zrzeszenia Audytorów Energetycznych oraz jest członkiem programu TRANSPARENCE dla europejskich firm realizujących umowy z gwarancją oszczędności (EPC) w ramach ESCO. Jest partnerem Instytutu Zarządzania, gdzie współpracując z IBM, realizował projekt „Marka i Marketing w energetyce”.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version