Szybki rozwód to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób, gdyż dzięki porozumieniu nie muszą spędzać w sądzie wielu miesięcy, a czasem nawet lat, czyli oszczędzają sobie nerwów, pieniędzy i czasu. Wystarczy przedstawić zgodne żądania i małżeństwo zakończy się bardzo szybko, gdyż sąd zrezygnuje z postępowania dowodowego.
Szybki rozwód – podstawowe informacje
Aby uzyskać szybki rozwód, trzeba się przede wszystkim porozumieć ze współmałżonkiem. Związek zakończył się i nie ma ku temu wątpliwości, teraz nie warto przed sądem prać brudów, wyciągać rodzinnych tajemnic i omawiać całego życia. Zdecydowanie lepiej zrezygnować z orzekania o winie za rozpad małżeństwa, co zdecydowanie skróci czas rozprawy. Należy także porozumieć się w kwestii przyczyny rozpadu małżeństwa, tego, w jaki sposób będzie wykonywana opieka nad dziećmi, co z kwestą władzy rodzicielskiej i alimentów. Trzeba odpowiedzieć na pytanie – w jaki sposób odbędzie się podział majątku wspólnego. Wszystkie pytania i odpowiedzi, a także możliwe scenariusze warto porozumieć z pełnomocnikiem, który pomoże dobrze przygotować się do rozprawy. Reprezentacja przed sądem to kolejne zadanie, do którego warto dobrze się przygotować. Wybierz adwokata wyspecjalizowanego w rozwodach. Znajdziesz go w Google wpisując frazy typu „adwokat Kraków rozwód”, czy „rozwody Świnoujście” . Rozwód z merytorycznym wsparciem jest znacznie mniej stresujący, kiedy u boku każdej ze stron siedzi zaufany i dobrze przygotowany pełnomocnik. Rozwód bez orzekania o winie może zakończyć się już w trakcie pierwszej rozprawy, gdyż sprawa nie wymaga wielu wyjaśnień, a zgodni małżonkowie nie analizują i nie zastanawiają się nad stopniem winy poszczególnych osób. Do rozprawy nie zostają zaangażowane osoby trzecie, czyli tak zwani świadkowie. Jedyne co trzeba udowodnić przed sądem to trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. W praktyce oznacza to brak więzi małżeńskich, a wśród nich:
– więź emocjonalna,
– więź fizyczna (brak kontaktów seksualnych),
– brak wspólnego gospodarstwa domowego.
W szybkim rozwodzie niezbędne jest także potwierdzenie, że omówiony stan, czyli brak więzi jest długotrwały i nie ma żadnych szans na uratowanie związku. Oficjalne zakończenie małżeństwa staje się wtedy formalnością.
Czy w szybkim rozwodzie można orzekać o winie?
Rozwieść można się szybko także w przypadku orzekania o winie, jednak jeden z małżonków musi przyznać się do zniszczenia związku. Wzięcie winy na siebie jest rzadko spotykaną sytuacją, ale nie jest to niemożliwe. W rzeczywistości skierowanie do sądu pozwu z orzeczeniem o winie współmałżonka kończy się taką samą odpowiedzią, co sprawia, że nie ma szans na szybkie zakończenie sprawy rozwodowej. Sąd dopuszcza wiele dowodów w postaci nagrań, bilingów, zdjęć, zeznań świadków i innych, co z oczywistych względów wydłuża zakończenie małżeństwa.
Kiedy jeden z małżonków bierze winę na siebie, można szybko zakończyć związek. Mowa przede wszystkim o sytuacji, kiedy jego wina jest łatwa do udowodnienia (romans), a do tego ma wyrzuty sumienia za krzywdy wyrządzone drugiej osobie, z którą spędził/spędziła wiele lat. W takiej sytuacji dochodzi do szybkiego rozwodu z orzeczeniem o winie.