W związku z epidemią COVID-19 i z koniecznością prowadzenia edukacji zdalnej egzamin maturalny w maju 2021 r. po raz pierwszy przeprowadzony został na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak we wcześniejszych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Wymagania te stanowią zawężony katalog wymagań określonych w podstawie.
W kwietniu 2021 r. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział, że także wiosną 2022 r. egzaminy będą przeprowadzone na podstawie wymagań. Maturę zdawać będzie wtedy ostatni rocznik absolwentów 3-letniego liceum ogólnokształcącego.
Szef MEiN podał także, że w 2023 i 2024 r. egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny będą przeprowadzane na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.
Wiosną 2023 r. do egzaminów maturalnych przystąpi pierwszy rocznik absolwentów 4-letniego liceum, który się uczy według nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego. A wiosną 2024 r. obok drugiego rocznika absolwentów 4-letniego liceum maturę zdawać będzie pierwszy rocznik absolwentów 5-letniego technikum, również uczący się zgodnie z nową podstawą programową. Stąd konieczność opracowania dla nich innych wymagań niż obowiązujące na maturze w 2021 i 2022 r.
Na przełomie grudnia i stycznia MEiN przeprowadziło prekonsultacje wymagań egzaminacyjnych na maturę w 2023 i 2024 r. We wtorek opublikowało wymagania na swojej stronie internetowej.
„Prezentujemy wymagania egzaminacyjne obowiązujące na egzaminie maturalnym przeprowadzanym w roku 2023 i 2024 dla absolwentów 4-letniego liceum ogólnokształcącego oraz 5-letniego technikum” – poinformował resort edukacji.
„Wymagania te zostały opracowane przez zespoły ekspertów, którzy w ostatecznej wersji dokumentu uwzględnili również znaczną część uwag przekazanych do CKE i MEiN podczas prekonsultacji propozycji wymagań, przeprowadzonych na przełomie grudnia 2021 r. i stycznia 2022 r.” – podał.
„Zaprezentowane wymagania egzaminacyjne zostaną wkrótce opublikowane w formie rozporządzenia ministra edukacji i nauki” – dodano. (PAP)
Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka