Przewód i kabel to określenia, których potocznie używa się zamiennie. Jednak z fachowego punktu widzenia to nie to samo. Można stwierdzić, że wszystkie kable są przewodami, ale nie wszystkie przewody są kablami. Jeżeli zainteresowało cię to stwierdzenie zapoznaj się z różnicami i cechami charakterystycznymi tych elementów obwodów elektrycznych.
Kable i przewody – na wyposażeniu elektryka
Elektrycy w swojej pracy używają wielu kabli i przewodów elektrycznych, w zależności od charakteru zleconego zadania. Inaczej wygląda linia prowadzona w pomieszczeniu, na przykład utworzenie nowego gniazdka. Wtedy wystarczy z dogodnego punkty poprowadzić przewód zasilający. Obowiązujące standardy wskazują na przewód trzyżyłowy o przekroju dostosowanym do obciążenia. Zazwyczaj instalacje pokojowe zakończone gniazdkiem prowadzi się w oparciu o przewód o przekroju 2,5 mm2. Jednak można użyć materiału o innej średnicy w zależności od potrzeby – 4 mm2, 6 mm2 lub więcej. Również ekonomia ma wpływ na decyzje remontowe. Chcą zasilić lampę, wystarczy instalacja wykonana na przewodzie trójżyłowym o przekroju jedynie 1,5 mm2. Jest on tańszy i cieńszy, więc łatwiejszy do przeprowadzenia.
Inaczej buduje się instalacje na zewnątrz budynku. Chcąc na przykład zasilić gniazdo w ogrodowej altanie, można poprowadzić instalację w ziemi opierając się na tych samych wytycznych co do wartości przekroju, jednak stosując nie przewody a kable. Dlaczego? Wyjaśnienie znajdziesz poniżej.
Nie wszystkie przewody są kablami
Czym jest przewód elektryczny? Przewód służy do przesyłu prądu. Charakteryzuje się, prostszą niż kabel, budową. Może posiadać izolację lub być jej pozbawiony. Przewody układa się w instalacji wewnątrz budynku lub stosuje w konkretnych urządzeniach.
Wszystkie kable są przewodami
Kabel to szczególny rodzaj przewodu. Również służy do transmisji prądu, jednak żyła lub żyły przesyłające osłonięte są specjalną otuliną. Spora warstwa izolacji gwarantuje ona szczelność i wytrzymałość. Kable nadają się do układania na zewnątrz budynku, tworzenia linii napowietrznych lub podwodnych.
Co je łączy?
Kable i przewody w Polsce według normy mogą mieć przekroje od 0,5 do 500 mm2, a kable do nawet 2000 mm2. Te ostatnie są stosowane w energetyce w liniach napowietrznych wysokiego napięcia. Mogą mieć również różną liczbę żył. Najczęściej w instalacjach domowych stosuje się te, które mają od 2 do 5 żył. Współczesne przewody najczęściej wykonane są z miedzi. W starszych instalacjach zdarzają się jeszcze aluminiowe. Choć zaleca się ich wymianę ze względu na gorsze właściwości.
ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ temu
5 lutego 2022 na 09:54
Przewody!!!
―Kable, to są na policji.