Uważa się, że do zwalczania wirusa SARS-CoV-2 niezbędne są przeciwciała neutralizujące, specyficznie ukierunkowane na domenę wiążącą receptor RBD białka kolca SARS-CoV-2. Swoiste dla RBD przeciwciała neutralizujące wykryto u ozdrowieńców – tych, którzy wyleczyli się z COVID-19. Niektórzy odzroweńcy mają silną i długotrwałą odporność, u innych przeciwciała neutralizujące szybko zanikają. Czynniki związane ze skuteczną i trwałą odpowiedzią przeciwciał są nadal niejasne.
Aby zrozumieć różnice między odpowiedziami przeciwciał w łagodnych i ciężkich przypadkach COVID-19, dr Michael Mor z Uniwersytetu w Tel Awiwie i jego współpracownicy przeanalizowali odpowiedzi limfocytów B u pacjentów w 6 tygodni po zakażeniu SARS-CoV-2. Naukowcy wykorzystali techniki molekularne i bioinformatyczne do porównania odpowiedzi wytwarzających pzeciwciała komórek – limfocytów B – u ośmiu pacjentów z ciężkim COVID-19 i 10 osób z łagodnymi objawami w 1,5 miesiąca po zakażeniu.
Jak się okazało, ciężki przebieg infekcji miał związek z wysokimi mianami przeciwciał przeciwko domenie wiążącej receptor Spike (RBD), które były zdolne do hamowania łączenia się wirusa z komórką. Spośród 22 przeciwciał pochodzących od dwóch dawców, sześć wykazywało silne działanie neutralizujące wobec koronawirusa.
Analiza bioinformatyczna sugeruje, że większość ludzi byłaby zdolna do łatwego wytwarzania przeciwciał neutralizujących przeciwko SARS-CoV-2.
Co więcej, kombinacje różnych typów przeciwciał neutralizujących całkowicie zablokowały rozprzestrzenianie się aktywnego wirusa. Zdaniem autorów „koktajle” przeciwciał można dalej testować w warunkach klinicznych jako przydatny środek do zapobiegania i leczenia COVID-19.
„Nawet jeśli szczepionka jest na wyciągnięcie ręki, uzbrojenie klinicystów w specyficzne leki przeciw SARS-CoV-2 jest niezwykle ważne – wskazują autorzy. – Kombinacje przeciwciał neutralizujących stanowią obiecujące podejście do skutecznego i bezpiecznego leczenia ciężkich przypadków COVID-19, zwłaszcza u osób starszych lub przewlekle chorych, którzy nie będą w stanie tak łatwo wytworzyć tych przeciwciał po zakażeniu lub zaszczepieniu”. (PAP)
Autor: Paweł Wernicki
pmw/ agt/