W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.
Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.
Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański.
„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”
„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.” – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.
Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”
***
Komandor Piotr Sikora
urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).
Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018.
Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ.
Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.
W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.
Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.
Kiwi temu
12 grudnia 2020 na 14:36
Temat testu na soku został juz milion razy przeswietlony w necie…test został wykonany jak został, a do samej metodologii nie ma sie co czepiać. Testy antygenowe charakteryzuja sie ogromną wrazliwoscia, dlatego w laboratoriach diagnostyki wymazy pobierane sa pod ścisła kontrola personelu. Dodatkowo nalezy rozróznic testy antygenowe ilosciowe od jakosciowych. Jesli ktos jest skrajnym niedowiarkiem – powinien zdecydować sie na testy ilosciowe, gdzie w wyniku widać automatyczne ilościowe oznaczanie antygenów, które gwarantuje obiektywne wyrażenie wyniku w sposób ilościowy
mała temu
23 grudnia 2020 na 12:14
@Kiwi ile za te testy sobie liczą?
Kiwi temu
28 grudnia 2020 na 13:17
@mała test ilościowy to koszt 180 zł, jakościowy 150 zł do tego w esklepie masz też warianty z tłumaczeniami jeśli potrzebujesz
JestemZMiasta temu
9 listopada 2020 na 13:51
No to teraz wiem dlaczego służba zdrowia w Polsce jest przeciążona.
Badania robi się udoskonalonym testem antygenowym, którego udoskonalenie polega na obniżeniu ceny.
Ale to nie koniec kabaretu testowego.
Jeśli bowiem test daje NEGATYWNY wynik (nie ma śladu wirusa) , to delikwent zostaje uwięziony w szpitalu i powiększa „katastrofalne” statystyki Kowida.
Brawo służba zdrowia !
Uważny czytelnik temu
10 listopada 2020 na 19:42
Wystarczy dokładnie czytać, aby nie powielać nieprawdy w komentarzu. Testowanie dotyczy chorych ze skierowaniem do szpitala w związku z innymi chorobami, które nie zniknęły, takimi jak choroby ukladu pokarmowego czy krążenia. Każdy pacjent jest przed przyjęciem na oddział testowany, aby uniknąć zakażania innych pacjentów. Jeśli jest negatywny wynik przyjmuje sie go na chirurgię cy inny oddzial. W wyniku wyniku pozytywnego kieruje się go do szpitala Covidowego. I tylko tyle.
JestemZMiasta temu
11 listopada 2020 na 09:19
Wielkie brawa za logikę kowidową. Ktoś z nas nie potrafi czytać ze zrozumieniem. W tekście notatki, którą komentujemy jest napisane : „badani są w szpitalu wszyscy pacjenci, którzy mają jakiekolwiek objawy świadczące o zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 i czekają na przyjęcie na któryś z oddziałów.”
Problem w tym, że 95% kowidowców jest bezobjawowa. Jeśli tych ludzi przed przyjęciem do szpitala się nie testuje, to ten cały cyrk z Kowidem nie ma kompletnie sensu. Pozdrawiam Uważnego Czytelika.
????? ➔ • temu
9 listopada 2020 na 11:26
Czy będę mógł przetestować Tymbarka na obecność koronawirusa?
Anonim temu
12 listopada 2020 na 15:33
Nie. Czemu? Bo przecież kwas w soku inaczej reaguję z testem i wyjdzie pozytywny wynik i tak ;]
????? ➔ • temu
13 grudnia 2020 na 15:49
A czym się różni sok od człowieka?