Jakie szczęście, że w tak trudnych czasach żyjemy w Świnoujściu! – napisał do mniej sąsiad. Pokiwałem z aprobatą głową i odetchnąłem z ulgą. Przeżyć światową pandemię wirusa w jednym z najbogatszych miast w Polsce – wygrałem w totolotka! – pomyślałem.
Nowe obostrzenia na promie
Na świnoujskich promach pojawili się wolontariusze z termometrami. Sugerują każdemu podróżnemu, aby poddał się badaniu temperatury, a w razie niepokojących objawów udał się do laboratorium przyszpitalnego – miasto zakupiło 15 000 testów i niezbędny sprzęt do badań. Wydało na to około 6 milionów złotych.
– Każde działanie ograniczające pandemię jest bezcenne! O życiu ludzkim nie wspominając – mówi jeden z pracowników szpitala. Skoro już o szpitalu, w miejskiej placówce pojawiło się 10 nowych respiratorów i naczepa ciężarówki z dodatkowym zaopatrzeniem – maskami, kombinezonami itd. Nie czekając na wojewodę i marszałka, samorząd sam doposażył placówkę, która jest przygotowana jest na niemal każdy scenariusz. Wprowadzono specjalne procedury i rezerwy, a w gotowości jest setka wolontariuszy, którzy mają przygotowanie medyczne i w sytuacji zagrożenie będą służyć pomocą w prostych czynnościach.
Pakiet antykryzysowy dla przedsiębiorców – GOSPODARKA GOSPODARKA GOSPODARKA!
Prezydent podjął zdecydowane działania, by wspomóc lokalnych przedsiębiorców i mieszkańców, którzy stracili pracę lub płynność finansową.
– Miasto jest bogate bogactwem swoim mieszkańców – mówi prezydent . – Dlatego trzeba zrobić wszystko by zminimalizować skutki ekonomiczne i utrzymać jak najwyższy standard życia mieszkańców. Oczywiście także miejsca pracy – dodaje w czasie codziennej, porannej wideokonferencji z kryzysową radą bezpieczeństwa. To organ powołany już kilka tygodni temu, w którym poza urzędnikami, zasiadają przedstawiciele służb, także lokalni przedsiębiorcy z rożnych branż. Ich doświadczenie i pomysły, kreatywność są w takiej sytuacji bezcenne. Sami urzędnicy przyznają, że tylko oni tak naprawdę znają rynkowe realia.
Mieszkańcy są bezpieczni
Prezydent jest zdeterminowany walczyć o każde życie i miejsce pracy. Zawieszono wszelkie planowane miejskie inwestycje – oczywiście poza tymi, które są w trakcie realizacji. Wszystko po to, aby zgromadzić fundusz antykryzysowy. Świnoujście może liczyć nawet na kilkadziesiąt milionów złotych. Do czego zostaną wykorzystane te fundusze? Kryzys kosztuje – zwolnienie z podatków, czynszów, dopłaty dla spółek miejskich, aby mogły wspomóc mieszkańców i oczywiście profilaktykę zdrowotną i szpital. Już 20 marca nakazano miejskim spółkom, by przygotowały plan obniżenia kosztów swoich usług do minimum i program prolongaty opłat za dostarczanie ciepła, wody i wywóz śmieci dla mieszkańców i przedsiębiorców.
Przypomnijmy, że na specjalnej stronie www są od niemal dwóch tygodni dostępne formularze online, przy pomocy których można wystąpić o zwolnienie z podatku, czynszu czy poprosić o pomoc wolontariusza. MOPS – jedna z najbardziej rozbudowanych instytucji w Polsce stanął na wysokości zadania. Pracownicy na bieżąco monitorują potrzeby osób w kwarantannie, dostarczają paczki żywnościowe i udzielają porad psychologicznych przez 12 godzin na dobę. Ba – pomagają nawet oświacie sprawdzając i zaopatrując potrzebujące rodziny w tablety dla dzieci, które nie mają możliwości nauczania online. Każde dziecko musi mieć taką możliwość – samorząd zastanawia się nad tymczasowym objęciem całego miasta zasięgiem szerokopasmowego Internetu. Przygotowano fundusze dla tzw. chwilowe wsparcie – uproszczono procedury i umożliwiono przeznaczenie zasiłku na np. czynsz za wynajem mieszkania.
Myślmy o przyszłości!
Samorząd nie zapomina także o tym, że po pandemii jak najszybciej trzeba wrócić do nowej rzeczywistości. Idąc za przykładem Kołobrzegu przygotowuje specjalna kampanię promocyjną miasta, która ma zostać uruchomiona, gdy tylko przyjedzie na to czas. By wyspy, gdy będzie to bezpieczne, jak najszybciej zapełniły się turystami. Szczególnie polskimi. Rada gospodarcza pracuje także nad innymi pomysłami.
Na początku tygodnia prezydent rozmawiał podczas telekonferencji państwowym przewoźnikiem na temat połączeń lotniczych pomiędzy Świnoujściem a Krakowem, Warszawą i Rzeszowem.
Bezpłatne maski dla mieszkańców
Na koniec ważna informacja – od jutra w kilkunastu sklepach będzie można pobrać bezpłatne jednorazowe maski, które przygotowano dla wszystkich mieszkańców. Uwaga, maseczek jest przygotowanych 100 tys. – wystosowano apel, aby jedna osoba mogła pobrać maksymalnie 2 maseczki. Prezydent apeluje, by przez okres szczytu pandemii na ulice wychodzić tylko w razie konieczności i tylko w maskach!
– Na maski wydaliśmy kilkaset tysięcy złotych. Ale jeżeli uratują choć jedno życie, albo skrócą pandemię o kilka dni to warto! To są wartości które są BEZCENNE i najważniejsze. – mówi dr Marcin Ostrogowski, specjalny koordynator do spraw pandemii przy świnoujskim samorządzie.
Z ostatniej chwili. 21 radnych zdecydowało, że przez najbliższe 3 miesiące swoje diety będą przekazywać na lokalny szpital.
Cała szczęście, że mieszkamy na wyspach i mamy taki wspaniały samorząd.
[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]
Tekst, który dzisiaj opublikowaliśmy pod tytułem „Mieszkać w Świnoujściu w czasie pandemii, to jak wygrać w totolotka”, to artykuł primaaprilisowy, lecz nie był żartem, mimo że większość faktów o których pisaliśmy w tym artykule nie wydarzyła się jeszcze w Świnoujściu.
Są już samorządy, które w sposób aktywny włączyły się w walkę z koronawirusem i z jego skutkami, także w taki sposób jak w opisanym przez nas wyidealizowanym Świnoujściu w czasach zarazy.
Tak! Uważamy, że teraz pora na Świnoujście – jedno z najbogatszych miast w Polsce! Nie jest jeszcze za późno, by ratować miejsca pracy, szybko przygotować mechanizmy, które będą chroniły tych mieszkańców, którzy nie są w stanie poradzić sobie z kryzysem i np. okresem bez płatnej pracy. By zminimalizować skutki zdrowotne i ekonomiczne pandemii, która dotknęła także nasze wyspy.
Oczywiście nie jest tak, że Janusz Żmurkiewicz i jego współpracownicy nic w sprawie pandemii nie robią. Faktem jest jednak to, że możliwości jakimi dysponuje nasz samorząd są duże i teraz jest czas, by z nich skorzystać.
Po pierwsze, za wszelką cenę trzeba wspomagać tych przedsiębiorców, którzy utrzymali miejsca pracy. Gdańsk już 19 marca przygotował taki pakiet wsparcia przedsiębiorców.
Blachownia i Kłobuck, jurajski Olsztyn kupił maseczki dla swoich mieszkańców. Szczecin stworzył i utrzymuje platformę do sprzedaży voucherów dla przedsiębiorców, która jest elementem lokalnego pakietu dla gospodarki, dedykowanego lokalnym przedsiębiorcom. Kraków przygotowuje paczki żywnościowe dla osób w kwarantannie, wprowadza program PUAZA, czyli odracza podatki, ba –prezydent miasta zwiesił przedsiębiorcom czynsze w lokalach gminnych, którzy zawiesili działalność. Kołobrzeg parę dni temu przyjął na sesji rady miasta strategie promocji miasta i zabezpieczył na nią pieniądze. Podkarpacka gmina zakupiła kilkanaście komputerów i zapłaciła za Internet dla rodzin, w których nie było warunków do e-nauczania. Przykładów mądrości samorządów z całej Polski jest naprawdę dużo.
Ktoś z naszych Czytelników napisał, czy w czasach pandemii ważne są 2 kilometry wyremontowanej drogi czy raczej 10 respiratorów dla naszego szpitala, które mogą uratować życie?
Harcerze i ratownicy WOPR pomagają seniorów. Różne grupy znajomych szyją maseczki, czy organizują zbiórki na sprzęt medyczny. Personel medyczny, strażacy, policjanci i inne służby codziennie trwają na swoich stanowiskach pracy – nieraz z narażeniem swojego zdrowia i życia.
Kochani Samorządowcy ze Świnoujścia – teraz czas na Was!
Miasto jest bogate bogactwem swoich Mieszkańców! Bez zdecydowanych działań przyszłoroczny sejf „raju na wyspach” będzie naprawdę pusty!
????? ➔ • temu
3 kwietnia 2020 na 15:48
Zacny żarcik.
Sztywne społeczeństwo nie zna się na żartach.
przykre temu
1 kwietnia 2020 na 22:08
przykre i prawdziwe – wszędzie coś robią po nocach sztaby kryzysowe obradują, a u nas… jakby nic sie nie wydarzyło. Wszyscy pójdziemy z torbami po wyremontowanych ulicach prosto po zasiłek.
Anonim temu
1 kwietnia 2020 na 22:04
Wojtusiu, ale odleciales. Chociaż przez chwilę miałam takie marzenia? ech szkoda, że to 01.04?
Eva temu
1 kwietnia 2020 na 21:58
Ten sasiald to postradal zmysly
fff temu
1 kwietnia 2020 na 18:53
Może ktoś z urzędu to przeczyta i zmądrzeje
Ja82 temu
1 kwietnia 2020 na 18:44
Zdecydowanie żart nie na miejscu.
Anonim temu
2 kwietnia 2020 na 06:51
Ciekawe czemu nie podali nazw tych sklepów , które mają dawać maski ????
Anonim temu
1 kwietnia 2020 na 18:38
Chyba ten zart jest nie na miejscu
Jazon temu
1 kwietnia 2020 na 18:25
Świetny prima aprilis! Gratulacje.
Anonim temu
1 kwietnia 2020 na 20:24
Niech zapłacą cała pensje pracownikom Uzdrowisk a nie po 1000zl. Jak Był Morawiecki to razem z Prezydentem miasta jeśli i pili za free. A teraz pracownicy za to płacą. Brawo
Anonim temu
2 kwietnia 2020 na 08:02
Zawsze można zatrudnić się w innym hotelu, pensjonacie. Od razu na bezpłatny, nic nie płacą. To i narzekać nie ma na co.
Anonim temu
2 kwietnia 2020 na 17:49
Człowieku, chodzi o miesiąc gdzie pracownik przepracował cały miesiąc. Nie chciałbyś otrzymać wynagrodzenia za miesiąc w którym pracowałeś i narażałeś swoje zdrowie ?
Guzior temu
1 kwietnia 2020 na 17:48
Prima Aprilis?
Paranoją temu
1 kwietnia 2020 na 17:32
Za AARSLEFF niech sie wezma
Ja temu
1 kwietnia 2020 na 16:44
Jeżeli to żart primaaprilisowy to trochę nie udany gratulacje dla tego kto to wymyślił
Wyspiarz temu
1 kwietnia 2020 na 16:17
Fajnie, tylko jeżeli to z okazji prima aprilis to żart nie na miejscu…
Rambo temu
1 kwietnia 2020 na 20:37
Ale ci którzy chrzanią „Nie na miejscu” są ograniczeni. Co tu jest nie na miejscu? To instrukcja postępowania dla władz. Świetnie, z nutką złośliwości, bez spinatorsrwa. Pozdro dla kumatych.
J.b. temu
2 kwietnia 2020 na 17:27
Głupi żart prima aprilisowy w tej sytuacji,w której jesteśmy.?
Emilia F temu
1 kwietnia 2020 na 15:58
Wydrukowałam i wysłałam listem poleconym do urzędu miasta. Jako instrukcję postępowania. Zobaczymy czy wykorzystają.
observator temu
1 kwietnia 2020 na 15:54
Wszyscy, którzy chcą pozytywnie myśleć i obiektywnie oceniać to trzeba powiedzieć – cieszmy się rzeczywiście z tego co mamy, wyciągając racjonalne wnioski na przyszłość jak np. wysokość cen za wszelkiego rodzaju usługi i gastronomię. Trzeba pamiętać, że wszyscy wyjdą z pandemii mocno zubożali.
Niko temu
1 kwietnia 2020 na 15:43
Prawda czy żart na Prima aprilis?!
Markos temu
1 kwietnia 2020 na 15:22
Sąsiad pomylił chyba miasta
Anonim temu
1 kwietnia 2020 na 16:30
prima aprilis
Axel temu
1 kwietnia 2020 na 17:29
Oj Prima Aprilis 😉