W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.
Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.
Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański.
„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”
„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.” – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.
Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”
***
Komandor Piotr Sikora
urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).
Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018.
Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ.
Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.
W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.
Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.
mieszkaniec temu
23 maja 2019 na 11:45
Radzę wszystkim dobrze posłuchać co mieli do powiedzenia pan Andrzej Szczdory i pan Piotr Piwowarczyk. Po prostu w punkt. Powiedzieli jak jest.
ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ temu
22 maja 2019 na 17:14
Przecież nadmorski Szczecin, może sobie zrobić terminal kontenerowy na Wałach Chrobrego.
Terminal tak, ale nie tam! temu
22 maja 2019 na 16:23
Ta budowa W TYM MIEJSCU nie ma sensu
Zbyt optymistyczne założenie o 400 metrowych statkach. Nad Nord stream położonym na torze podejściowym do Świnoujścia pozostaje jedynie wysokość wody pozwalająca przepłynąć statkom o zanurzeniu 13,5 -14,2 metra. To za mało na 400 metrowce. One mają 16 metrów zanurzenia. Limit zanurzenia wyznaczony rurą Putina pozwoli wpłynąć statkom max. 300 -320 m. To średniaki. Putin choćby niewiem jaki trybunał mu kazał, to nie pogłębi rury. Mając za sobą: a) kilka tysięcy rakiet ICBM b) kurek z ropą i gazem na całą Jewrope c) kilkunastu wpływowych polityków UE wysokiego szczebla… prędzej odda wrak Tupolewa. SKORO TAK, to takie średniaki mogłyby (w teorii) wpłynąć w Świnę i cumować przy byłej Odrze. – Wywłaszczyć na ten cel było by taniej niż budować takie hece od zera na warszowskim piachu. Pytam więc – Po co a) niszczyć plaże? b) Budować drogie falochrony, 3) rżnąć las 4) wyłączać grunty z produkcji leśnej, 5) zmieniać MPZP, 6) wreszcie, zamordować branżę turystyczną prawobrzeża. -SKORO TYLE NABRZEŻA STOI ODŁOGIEM W OSŁONIĘTEJ CZĘŚCI MIASTA. Gdzie tereny, do niego przyległe nie mają żadnego istotnego użytku, gdzie komunikacyjnie i logistycznie (barki śródlądowe) łatwiej można by zorganizować środki transportu docelowego.
Moim zdaniem podważa to opłacalność przedsięwzięcia w tym miejscu -w całej rozciągłości.
Mam nadzieję że zrównoważony rozwój, zdrowy rozsądek i zwykła, elementarna wiedza, pomogą naszym radnym zachować się przyzwoicie. Pamiętajcie, wszystko widać. Uchwalając zmiany w MPZP na ten cel (o ile nie będzie specustawy) przyłożycie rękę do tej zagłady. Ja Wam tego nigdy nie wybaczę . Reszta wyspiarzy zresztą też, jeśli tylko port obszarowo spuchnie i wchłonie terminal gazowy pozbawiając nas wszystkich milionów jakie póki co do miasta płyną z tytułu podatku od nieruchomości …
Marynarz temu
22 maja 2019 na 19:47
Na Bałtyk nie wpływają statki o zanurzeniu 14-15m.400-metowce wpływające na Bałtyk mają zanurzenie adekwatne do potrzeb. Tak że spoko. Dadzą radę.
Roman Wolski temu
22 maja 2019 na 13:19
to jak to jest … przeszkadzała wycinka drzew bo port kontenerowy a pod rozwój ( jaki rozwój miasta na prawe stronie ) już nie przeszkadza ??? proszę się zdecydować pani Joanno na wersje …
Szczecin – dokonał analizy terenów na których od lat miasto Szczecin NIC nie robi – dlatego ŻPSziŚ chce te tereny pozyskać …
Tezy Pani radej są słabe… opieranie pewnych faktów na przypuszczeniach … typu łaczenie LNG z ZPSziŚ to tak słaby argument … jest jeszcze UOKiK i są jeszcze instytucje Unijne …. po co tak straszyć ??
Tereny portowe do uporządkowania na ,których mógłby powstać HUB – proszę wskazać ?
Nikt z prelegentów nie przedstawił innych rozwiązań , nie zapytał o inne elementy np. kto będzie tam pracował , gdzie Ci ludzie będą rekrutowani , gdzie będą mieszkać , jak dojadą do pracy ,czym dojadą do pracy…. itd… Pytań jest bardzo dużo…
Może spotkanie 9 czerwca będzie bardziej treściwe …. spotkanie 16 czerwca będzie zapewne burzliwe i roszczeniowe
Anonim temu
23 maja 2019 na 08:36
panie lobbysto: terminal jest budowany w Świnoujściu, a nie Szczecinie. Coś się panu pomyliło. O reszcie pierdalamento w ogóle trudno pisać. Same bzdury. 🙂
Roman Wolski temu
23 maja 2019 na 16:09
pani /e Anonim – proponuję posłuchać ze zrozumieniem wypowiedzi pani J.A. w temacie Szczecina .
Jeżeli reszta w/w pani/e się nie zgadza i masz inne zdanie to proszę opisz , chyba ,że przyjmujemy taktykę NIE bo NIE to wtedy rozumiem .
Przeciwnicy budowy PK muszą się liczyć z faktem ,że są ludzie ,którzy maja inne zdanie i chcę jego budowy jak i rozwoje miasta na prawej stronie tylko sensowne , najłatwiej napisać pierdalamento.
Podoba mi się fakt ,że w tym mieście istnieje grupa mieszkańców tzw NIE bo NIE.
Jak to się ciekawie składa ,że Wy się wszyscy przyciągacie….
żmur temu
22 maja 2019 na 11:48
ten terminal to więcej pracy – dla Ukraińców, dla roboli i mieszkańców okolicznych wolińskich wiosek