W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.
Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.
Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański.
„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”
„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.” – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.
Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”
***
Komandor Piotr Sikora
urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).
Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018.
Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ.
Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.
W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.
Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.
gradek temu
17 kwietnia 2019 na 01:04
Kto tak doradził Matołuszowi? Poseł Jarosław Zawszedziewicą zwany. Oczywiście tonem nieznoszącym sprzeciwu. I tyle.
Luska temu
16 kwietnia 2019 na 21:12
Spokojnie trolle. My Polacy wiemy jakich mamy dzikich sąsiadów. ☺
Jazon temu
16 kwietnia 2019 na 19:17
Pan premier Morawiecki palnął jak łysy o posadzkę. Doradcę powinien wywalić na zbity łeb.
Jonas temu
16 kwietnia 2019 na 22:41
Brawo Panie Premierze. Najwazniejsze bezpieczenstwa polskich jeszcze granic. Ja zanektuja zachod to beda wiedzieli co to bezprawie. To USA powinna oddac Alaske takim rozumowaniem?.
Jednosc NATO wazna szpiegow nie brak od wieków hodowni nad Wisla. Tylko Kosciuszko wie jak dzialac ale gdzie nastepcy?.
UE zobowiazala Moskali oddac wrak samolotu smolenskiego i co….
OCZYSCIC kraj z antypolakow to potrwa…
Najwiecej na swiecie jakich ludzi jest? Tchurzow bojacych sie Prawdy….Nie umia odroznic dobra zla…to nieuleczalnie chorzy tylko Bog Chrystus moze ich uleczyc….
Tak nam dopomoz Bóg.
Jonas ostrzega maj sierpien i grudzien na nawrocenia pozostal.
Evo biznesmen. temu
16 kwietnia 2019 na 17:17
To był błąd taktyczny .cóż kto jest winny ze Rosjanie anektowali Krym.Krym od zawsze był rosyjski.tatarski a po pijanemu Tów.Chruszczw dał to sekretarzowi republiki Ukraina.. Nie umiemy robić dobrej polityki tylko faule.a po tym Rosjanie nie kupują naszych proosiakow i warzyw oraz owoców.Niemcom nic nie przeszkadza w robieniu wielkich interesów z Rosją.
Anonim temu
16 kwietnia 2019 na 23:14
Dokładnie. Trzeba być dyplomatycznym.
beskyd temu
16 kwietnia 2019 na 16:30
Kto zasugerował Premierowi podjęcie takiej decyzji??
Raczej nie był to Żeglarz….
Ktoś mu chyba doradza… niech się ujawni….
Ejot temu
16 kwietnia 2019 na 15:30
Szuka jest ten co ie potrafi utrzymywać dobre stosunki z sąsiadami, my Polacy zawsze z,, honorem,, dostawalismy w d…. CZESI I INNI NIEMCY Też wygrywają No a my jesteśmy przecież Polakami.No nie?
Luk temu
16 kwietnia 2019 na 18:08
Nie wiadomo o co chodzi w Twoim komentarzu.
Anonim temu
16 kwietnia 2019 na 07:35
Niemcy nie mają problemu że na pokładzie są studenci z Krymu ??? Najpierw Niemcy
Do Ejot temu
16 kwietnia 2019 na 22:20
Po polska ty nie umieta pisać…
Anonim temu
15 kwietnia 2019 na 21:02
Brawo Panie Prezydencie☺️ bardzo madre slowa!
Wiktor temu
15 kwietnia 2019 na 20:27
„Zielone ludziki”? Młodzież z Krymu, tudzież Ukrainy lub Rosji (kuriozalna sytuacja), nie jest odpowiedzialna za aneksję Krymu przez Rosję. Ani żaglowiec za swoją historię, że należał do floty II Rzeszy, później III Rzeszy, dalej Związku Radzieckiego i obecnie Federacji Rosyjskiej. – Bo i kuźwa o to chodzić może, Mateusz Morawiecki to historyk więc wie jaką historię ma ten pływający zabytek marynistyki. Zwyczajowo statek przyjmuje się do portu. Jeżeli na statku nie było podejrzanej elektroniki nasłuchowej, to decyzję można ocenić jako decyzję bez sensu.
Mundek temu
15 kwietnia 2019 na 17:50
Jak zwykle machamy szabelką i warczymy podczas gdy inni dookoła robią interesy zamiast się jątrzyć.
Lukas temu
16 kwietnia 2019 na 19:08
Jątrzą Rosjanie i ich trolle. Dla jasności.
szuja temu
15 kwietnia 2019 na 11:35
nie tylko Polska nie wpuściła Sedova bo już kilka dni wcześniej inne kraje bałtyckie też nie zezwoliły na jego wpłynięcie
jednrek temu
15 kwietnia 2019 na 10:48
MORAWIECKI DAŁ POKAZ GŁUPOTY – KOLJNY RAZ POLSKA WYCHODZI NA PIENIACZA
Anonim temu
16 kwietnia 2019 na 12:41
Niestety ale masz rację
Henryk temu
16 kwietnia 2019 na 15:54
Między ludźmi morza jest silna więź i szczególna solidarność.Okręt szkoleniowy chciał wody i jedzenia.Tego nie odmawia nie tylko chrześcijanin ale i żaden żeglarz.Kruzensztern przerwał w 2000 r udział w regatach by ratować polską żeglarkę z
s/y POGORIA.Tej pomocy odmówił syn legendy Solidarności Walczącej !
On zdeptał tą solidarność.
Anonim temu
15 kwietnia 2019 na 10:06
Wielka szkoda.
Anonim temu
16 kwietnia 2019 na 08:13
Mądry to on za bardzo nie jest.