W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.
Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.
Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański.
„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”
„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.” – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.
Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”
***
Komandor Piotr Sikora
urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).
Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018.
Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ.
Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.
W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.
Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.
Rafał temu
27 marca 2019 na 11:59
My się powinniśmy cieszyć i z pocałowaniem w rękę traktować ludzi którzy chcą inwestować w nasze miasto . Tn każdy budynek czyli apartamentowiec to jest rozwój dla miasta i korzyści z podatku od nieruchomości. Czyli nie robiąc nic kasa wpływa do budżetu miasta.Miasto mjac więcej pieniędzy będzie mogło przeznaczyć więcej pieniędzy na inwestycje w infrastrukturę, ciekawe inventy imprezy masowe, które urozmaica nam życie w naszym mieście. Jeszcze dużo zostało do zbudowania. Np Chrobrego po dwóch stronach na wysokości bloku Słowianin (totalny nieład architektoniczny) szczególnie ładnie wygląda maly blok 4 piętrowy z wielkiej płyty i ulokowany w żaden sposób nie logiczny :D) róg po byłej teatralnej czy plac między polo market a dużym kościołem, noi trochę jednak zosto terenu do zabudowy aż do wiatraka. Nie wiem nad czym dyskutować, z dziury wioski cywilizacyjnej w ciągu ostatnich 10 lat staliśmy się w końcu kurortem z prawdziwego zdarzenia. Teraz nie tylko nasze miasto bedzie interesujące dla emerytów, ale również dla zamoznej klienteli, którzy w zyciu do Świnoujścia by nie przyjechali. Bo jak ma wydać duże pieniądze, to jednak to dlaczego ma akurat przyjechać do Świnoujścia.
Naprawdę cieszmy się tym co jest i że wciąż firmy chcą inwestować. Z tursytka jest tak że tylko przez pewien okres pewne miejsca są modne. Jeśli nie bedizmey się rozbudowywać to staniemy w miejscu, albo będziemy wielkim kurortem na mapie europy albo za jakiś okres po prostu wyjdziemy z mody. Duże klasowe kurorty zawsze sa w modzie, ale takie pośrednie nie. Jak nam zabraknie emerytów niemieckich, to warto przyciągnąc inna klijentele z Europy, którzy zamiast do Grecji przyjadą akurat do Świnoujścia. Dlaczego do Świnoujścia, przecież Bałtyk jest mniej błękitny od morza egejskiego, pogoda nie jest pewna. Czyli zostaje nam infrastruktura. W Dubaju nie ma nic,morze brudne brak rafy, piasek jak na budowie, 3/4 okresu piasek pustynny unoszący się w powietrzu, sprawiając wrażenie jak by była mgła,ale jest infrastruktura i luksus i ludzie to kupują. U nas już jest w jednym przejściu mini Dubaj prz hotelu radison I’m więcej takich miejsc tym swinoujscie się będzie bardizje nakręcać I bardziej topowe i prestiżowe bedzi być w Świnoujściu. ( modne).
Dyskusja na temat zieleni. Jakiej zieleni, żyjemy na wyspie czy w parku narodowym?? W pasie wydm to żadna bezcenna zieleń tylko zwykła samosiejka, której przed wojną nie było. Wyciąć wszystkie drzewa w pasie wydm, (samosiejke) posadzić nowe inikatowe gatunki w stylu przypominające palmy. Jak ktoś chce pospacerować w naturze w Świnoujściu to od tego mamy piękny Park zdrojowy.
Dyskusja, że lepiej nie wybudować niż wybudować. Narazie to nie jesteśmy Monte Carlo czy Dubrownik aby dyskutować nad zachowaniem jedno jakiego stylu zabudowy. Jeszcze dużo zostało do wybudowania. Pełno dziur i dzikich miejsc. A uważam styl cesarskiego uzdrowiska z czasów niemieckich to jest nudny styl i idealny pod niemieckiego emeryta. Czyli to był styl Niemiecki. Kto powiedział że my musimy mieć styl Niemiecki. Napewno turyści z całej Europy, rodziny z dziećmi tez nie gustuja w takich klimatach. Nikt nie lubi nudy. Zatem ta uniwersalna architektura europejska jest całkiem na miejscu. Powiem więcej to jest nasz architektura. Podoba mi się, że są style zróżnicowane, każdy coś w mieście znajdzie dla Siebie.
Maciek temu
26 marca 2019 na 16:00
Jedyną wizją jaką mają nasi rodacy jest wizja szybkiego dorobienia się jak najmniejszym kosztem 🙂