W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.
Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.
Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański.
„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”
„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.” – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.
Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”
***
Komandor Piotr Sikora
urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).
Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018.
Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ.
Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.
W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.
Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.
Anonim temu
3 lutego 2019 na 18:29
Sanatoriu pachnące dalej przeszłością jedynie słuszną. Watpię, by p. Agatowskiej udalo się zmienić coś na lepsze. Życzę by sobie poradzila.
Mam jednak ogromne wątpliwości.
Anonim temu
3 lutego 2019 na 18:16
Skąd w Was tyle jadu i niechęci do tej kobiety?! Zazdrościcie jej? Przecież sami możecie robić dokładnie to samo. Przez całe życie do celów dążyła sama. To co dzisiaj ma to efekt jej ciężkiej pracy. Podziwiam ją za to że tak dzielnie się trzyma chociaż na każdym kroku wylewa się na nią tyle wiader szamba.
Anonim temu
3 lutego 2019 na 21:42
Tu sie absolutnie nie zgadzam , znam osobiscie lepiej przygotowana osobę , podobny wiek , bardzo dobry menadzer , doswiadczenie w branzy okolo 7 lat , skladal tam papiery ,byl jednym z lepszych kandydatów , praował tu dokladnie w tej branżu i ….
Brak wiadomo czego …
nadal bedzie pracowal ale codziennie dojezdzal po za Świnoujście .
Tak to wyglada.
Szkoda ,ze tego typu oferty nie sa upubliczniane kto i jak wypadl np.przed komisja …
Prawdy nigdy nikt …
Marian temu
4 lutego 2019 na 17:38
A skąd ty możesz wiedzieć czy był jednym z lepszych kandydatów? Znasz Agatowska od zawodowej stronyv moze twoj kumpel skoro taki dobry po prostu za duzo chcial? Skoro wybrali Agatowska to właścicielowi pasowała ona a nie on. Piszesz takie bzdury byle dokuczyc i oczernic pania agatowska ktora jest bardzo szanowana mieszkanka i tyle w temacie..
Anonim temu
4 lutego 2019 na 09:23
Ten twój jad daj spokój
ha temu
3 lutego 2019 na 15:22
ale cwaniak goni cwaniaka zwykła ustawka dostała na otarcie łez za kampanie wyborczą i wiadomo kto ją wspierał
somebody from swinemunde temu
3 lutego 2019 na 14:50
Boże tam jeszcze telewizorowy sa z wczesnych lat 90 -tych są na pokojach.
Marian temu
3 lutego 2019 na 14:36
A podobno startowały osoby które pracowały w podobnych obiektach i osiągały sukcesy a Pani Agatowska jakim obiektem uzdrowiskowym do tej pory zarządzała?
Anonim temu
3 lutego 2019 na 13:57
K hehe, SLD i nie zmienia się nic
przegrany temu
3 lutego 2019 na 11:01
toż to zwykła ustawka. Konkursy to ustawka, dla swoich.
pracownik bez konkursu temu
3 lutego 2019 na 10:59
Na czym polegają konkursy na stanowisku doskonale wiem. Sama kiedyś startowałam. Przegrałam i potem zwycieżcę….. szkoliłam .HE HE HE To zwykły CYRK. Szkoda mi tych 76 kandydatów, co ufali, że KONKURSY TO NIE USTAWKA !!!!
Anonim temu
3 lutego 2019 na 10:37
Moim zdaniem pan Śliwiński jest lepszym dyrektorem. Odnawia wszystkie budynki sanatoryjne. Za jego czasu uzdrowisko dostało mocnego inwestycyjnego kopa. Wystarczy spojrzeć na budowę Henryka przy Sienkiewicza. A jakie plany ma pani co do sanatorium? Artykuł bardzo lakoniczny. Jak iksiński dostaje pracę, to nie piszecie o tym.
Karolina temu
4 lutego 2019 na 22:52
Haha o tak, pięknie odnowione są kilka lat temu remontowany Swarożyc i na przykład Bałtyk. Za pieniądze publiczne od marszałka województwa fajnie się odnawia. Uzdrowisko to dostało kopa, ale dzięki kuracjuszom z Niemiec, co w euro płacą. Za to dla mieszkańców Świnoujścia coraz mniej usług. Ot i sukcesy.
Anonim temu
3 lutego 2019 na 10:36
jest taki znany energetyk ze Szczecina , wiecznie w politycy …. czy to nie przypadek ?
Pokonać 76 kandydatów …. albo inni byli tak słabo przygotowani albo mamy ti wybitna jednostkę.
Dobrze być w sld.
Tylko patrzeć jak zostanie ogłoszony ponownie konkurs na to stanowisko , szkoda aby Nasz talent zmarnował sie … polityka krajowa … czeka .
Dobrze mieć swojego posła , i po kadencji … myk i wybory na lokalnego prezydenta w 2023 …