Od 29 czerwca Polskę przemierza RakTRACK – mobilny punkt bezpłatnego badania znamion. To nowa akcja profilaktyczna „UVaga – wyprzedź czerniaka!” organizowana przez zespół kampanii Rakoobrona. Specjalny bus odwiedzi każde województwo, od morza aż po góry, a już 28 lipca zajedzie do Świnoujścia. Z konsultacji z dermatologami przez dwa dni może skorzystać każdy – za darmo, bez skierowania i wcześniejszej rejestracji. Punkt będzie znajdował się przy nowej promenadzie u zbiegu ulic Trentowskiego i Uzdrowiskowej. Lekarz dermatolog w sobotę i niedzielę przyjmie zainteresowane badaniem osoby w godzinach 11.00 – 16.00.
W ciepłe letnie dni chętnie wystawiamy ciało na działanie promieni słonecznych, marząc o pięknej, brązowej opaleniźnie. Zwykle nie myślimy wtedy o tym, że słońce to nie tylko przyjaciel pomagający w produkcji witaminy D, ale równocześnie źródło promieniowania UV mogącego stać się przyczyną powstawania nowotworów skóry, w tym czerniaka, na którego rocznie zapada około 2,5 tys. Polaków.
By edukować społeczeństwo oraz umożliwiać skorzystanie z bezpłatnych konsultacji profilaktycznych pod kątem czerniaka, Fundacja Rosa i Fundacja Sensoria od czterech lat – w ramach kampanii Rakoobrona – prowadzą akcje bezpłatnego badania znamion. Podczas czterech edycji Letniej Akcji Edukacyjnej – w charakterystycznym czarnym namiocie RKBN – oraz przez cały rok – w trzech gabinetach Rakoobrony w Gdyni, Łodzi i we Wrocławiu – przebadało się już ponad 10 tysięcy osób. Teraz organizacje ruszają z nową inicjatywą – projektem UVaga – wyprzedź czerniaka! Wpadnij do RakTRACKA!, w ramach którego podejrzane znamiona będą mogli skontrolować Polacy z całego kraju, przede wszystkim z mniejszych miejscowości.
– Lato jest najlepszym momentem, by przypominać, że nadmierna ekspozycja na słońce stanowi główną przyczynę powstawania czerniaka. Do tej pory przeprowadzaliśmy wakacyjne akcje profilaktyczne na nadbałtyckich plażach i w dużych miastach. W tym roku, po wielu pytaniach dotyczących bezpłatnych badań, postanowiliśmy rozszerzyć działania – nasz RakTRACK będzie w całej Polsce, szczególnie w mniejszych miejscowościach, gdzie dostęp do specjalistów jest ograniczony. Polacy chcą się badać, a my chcemy im to ułatwiać – mówi Agnieszka Łesiuk-Krajewska, dyrektor ds. projektów i komunikacji w Fundacji Sensoria.
Nazwa mobilnego punktu badania znamion stanowi wynik gry słów: w j. angielskim „truck” jest określeniem busa, a „track” oznacza śledzić. RakTRACK ma więc podwójne znaczenie: to bus, który śledzi raka, a przede wszystkim go wyprzedza!
Już 28 lipca RakTRACK zawita do Świnoujścia i stanie w sąsiedztwie Promenady Nadmorskiej. Uczestnicy wydarzeń będą mogli także wziąć udział w badaniu ankietowym sprawdzającym stan wiedzy o czerniaku, zrelaksować się w strefie odpoczynku oraz porozmawiać o profilaktyce onkologicznej. Łącznie RakTRACK odwiedzi 20 miejscowości w całym kraju – przynajmniej jedną w każdym województwie.
– Pamiętajmy, że wczesne wykrycie czerniaka daje ponad 90 proc. szans na wyleczenie, a niepokojące zmiany mogą wystąpić nie tylko na skórze, ale również w gałce ocznej, na błonach śluzowych i pod paznokciem. Polacy najczęściej udają się do lekarza dopiero w momencie, gdy znamiona przybierają duże kształty, zaczynają krwawić lub boleć. Korzystajmy z każdej nadarzającej się okazji, by się zbadać i porozmawiać ze specjalistą, także podczas wakacji. Nierzadko w ten sposób uratujemy zdrowie i życie swoje lub bliskiej osoby – podkreśla dr hab. Michał Sobjanek, specjalista dermatologii i wenerologii z Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, głównego partnera akcji.
Akcja „UVaga – wyprzedź czerniaka!” rozpoczęła się 29 czerwca br. od bezpłatnych badań w Gdyni. Do tej pory RakTRACK pojawił się w 17 miejscowościach, a z możliwości bezpłatnego przebadania znamion i konsultacji ze specjalistami skorzystało już 3119 osób. Szczegółowe informacje na temat inicjatywy oraz trasę mobilnego punktu można znaleźć na stronie akcji: www.wyprzedzczerniaka.pl.
Projekt zyskał uznanie i patronat honorowy Ministra Zdrowia, a także Rzecznika Praw Pacjenta, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego i Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.
Więcej na www.wyprzedzczerniaka.pl
Facebook: UVaga – wyprzedź czerniaka
Instagram: wyprzedzczerniaka.pl
Projekt Rakoobrona jest skierowany do ogółu społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży w wieku 14-19 lat. Kampania przewiduje zajęcia dla uczniów szkół ponadpodstawowych z zakresu profilaktyki raka płuca, raka szyjki macicy oraz czerniaka. Placówkom, które wyrażą zainteresowanie programem, organizatorzy przekazują profesjonalne, bezpłatne materiały edukacyjne, opracowane w atrakcyjnej dla młodych ludzi formie. Ponadto, w ramach programu organizowane jest bezpłatne badanie znamion: w okresie letnim – podczas akcji plenerowych, a także przez cały rok – w stacjonarnych gabinetach Rakoobrony we Wrocławiu, Gdyni i Łodzi. Organizatorami kampanii są Fundacja Rosa i Fundacja Sensoria.
Więcej o profilaktyce onkologicznej: www.rakoobrona.pl