W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.
Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.
Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański.
„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”
„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.” – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.
Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”
***
Komandor Piotr Sikora
urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).
Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018.
Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ.
Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.
W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.
Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.
Geriatra temu
16 lipca 2018 na 06:32
Mlodosc ma swoje prawa mlodzi maja prawo sie bawic ale rada miejska w Swinoujsciu chyba o tym zapomniala
Petros476 temu
16 lipca 2018 na 06:24
Smutne ale Świnoujście było i jest kurortem dla emerytów a ten artykuł tylko to potwierdza. Podobno ten przepis „ciszy nocnej” po 22 w mieście wprowadzono specjalnie ze względu na starszych Niemców wczasujących w Świnoujściu, którzy chcą „spokoju”. No cóż, trzeba wybrać na jakich gościach miastu zależy – emerytach z kasą czy młodzieży, która potrzebuje rozrywek…
Koleś temu
15 lipca 2018 na 16:19
Jak zawsze mochery się uaktywniły a normalni ludzie młodzi nie mogą się pobawić w tym mieście bo wszystko im przeszkadza
Ryh temu
15 lipca 2018 na 12:53
Świnoujście w ten sposób chce wygonić wczasowiczów z swojego terenu podcinają gałąź z której czerpią korzyści ,byłem i nie podobają mi się te zakazy nie wrócę tu więcej, szkoda że nie przeszkadzają maszyny i pojazdy budowlane w środku sezonu ! Mam 70 + ale na wakacje jadę się bawić !!!!!!!!
Mieszkanka temu
15 lipca 2018 na 05:11
Tez jestem zdania ze Świnoujście zdechło a teraz to już w ogóle turystów mniej bo w Miedzyzdrojach są ciekawsze rzeczy, mniej zakazów. Żenujące ale prawdziwe panie prezydencie pora coś z tym zrobić bo zakaz grania po 22 to karygodne, to jest tylko sezon! Kiedy człowiek ma się bawić !!!!????
gosc temu
15 lipca 2018 na 03:35
spoko komentarze
㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄 temu
15 lipca 2018 na 00:28
???? ???? Dobre mają suby. ???? ????
????
????
Norbi temu
14 lipca 2018 na 23:31
A co to za festiwal moze cos wiecej?
J.L temu
14 lipca 2018 na 23:07
Ja akurat mewy lubię nad ranem świetnie budzą i relaksują podczas spaceru z psami. A muzyka też też super chociaż szkoda że dobiegająca z Niemiec. Bo Świnoujście zamknięte na takie rzeczy dla młodych a to błąd….!!!!
Ja temu
14 lipca 2018 na 22:45
A niech się bawią. Chyba Ci starsi i starzy zapomnieli już jak to jest za młodu. A młodość ma swoje prawa!!!!!! Sama bym jeszcze chętnie powróciła do lat młodości!!!!
Jana temu
15 lipca 2018 na 12:12
Ja tez lubilam sezon , nikomu nie przeszkadzalo .Zgadzam sie z Pania. Kiedy jak nie latem troche szalenstwa.
Babeczka temu
14 lipca 2018 na 22:17
Bez przesady z tym hałasem. Jestem co prawda po 50 tce ale super że ludzie się bawią. Lepsze to niż mędzenie o chorobach i problemach. Szkoda, że ta muzyka jest tylko przez 2 czy 3 noce. Więcej radości i luzu ludzie.Cieszcie się życiem i bawcie się.
Marzena temu
14 lipca 2018 na 21:03
Świnoujście- z roku na rok coraz gorzej! Turyści nie mają gdzie pójść po 22! Wszystko zamykane, wyciszone. Albatros – Bermudy i inne ogordki o 23 pusto! Niemcy chociaż moga sie bawić.
I jeszcze te budowy! Wszędzie rozkopane- jedyne co słychać to koparki i ciężarówki.
Artur temu
14 lipca 2018 na 20:55
Powiem szczerze!!!Wole słyszeć muzykę jak kładę się spać,niz nacpanych małolatów,panienki które mimo wolnie świadczą usługi,jeszcze nie wiedząc że to robią,meneli i mięśniaków którzy myślą że świat zwojuja!!!
arek temu
14 lipca 2018 na 18:30
I ludzie sie bawia na wakacjach nie tak jak u nas nuda jak w polskich filmach!!!
Osternothafen temu
14 lipca 2018 na 18:11
I dobrze, niech niemiaszki w Świnoujściu też nie śpią.
Rolamon temu
14 lipca 2018 na 15:52
Też uważam to za coś dobrego, lepszy przyjemny bicik unoszący się w sezonie po okolicy niż mewy i banda meneli i Ukraińców na każdym możliwym rogu…….
Spring break i Music Island powinny wrócić do miasta, bo na dzień dzisiejszy opłaca się latem do Świnoujścia przyjechać tylko żeby umrzeć….
Pozdrawiam radę miasta, która zrobiła z tego miasta „wioskę” w sensie wydarzeń, zasad i kultury….
Polecam otwarcie kolejnej kawiarni i sanatorium, w szczególności na terenie gazoportu, który pięknie się wpisuję w kryteria uzdrowiska i ciszy nocnej o 22. Przecież port handlowy i przeładunkowy to jest czyste źródło uzdrowiskowych właściwości tego miasta….
JJ temu
14 lipca 2018 na 11:12
Jak zwykleu nas nie wolno bo szwabom przeszkadza a u siebie walą tak że całe miasto nie śpi przez kretynów
Może włodarze naszego miasta w końcu zainteresują się mieszkańcami ????!!!!
Anonim temu
14 lipca 2018 na 10:11
I Bardzo dobrze oby częściej !!!