W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.
Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.
Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański.
„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”
„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.” – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.
Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”
***
Komandor Piotr Sikora
urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).
Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018.
Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ.
Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.
W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.
Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.
mieszkaniec temu
12 września 2017 na 10:43
Mieszkańcu z Warszowa zwykły mieszkaniec Świnoujścia i tak nie dopcha się do pracy za 1500 zł więcej i stanowisko wyżej. Stanowiska, posady zapewniające lepsze zarobki zostaną obsadzone w swoim gronie, rodziną, synami, córkami, szewagrami, zięciami, kuzynami, wnukami, znajomymi tych na stołkach oraz rodziny pracowników. To się rozegra jeszcze podczas prac budowlanych, zanim zwykły człowiek złoży aplikacje. Casting będzie już tylko na stanowiska operatora wózka widłowego, robotnika ładowacza. I ambicje nic nie pomogą.
Mieszkaniec Warszowa temu
12 września 2017 na 13:46
Jestem zwolennikiem budowy terminala. Przykre jest to co napiszę, ale jest tak jak piszesz nepotyzm jest wszędzie obejmuje wszystkie instytucje w naszym kraju tak było jest i będzie. To wcale nie znaczy że taka inwestycja nie jest potrzebna w NASZYM mieście. Chyba lepiej, aby to było u nas niż gdziekolwiek indziej.
ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ temu
12 września 2017 na 10:24
Założę się, że łapówy już rozdane . . . .
Mieszkaniec myślący logicznie temu
11 września 2017 na 21:33
Miłośnicy terminala kontenerowego to zwyczajne pajace, które aktualnie siedzą już na stołkach- po urzędach albo w samym porcie – i myślą, że jak wybudują terminal kontenerowy (tfu!) to im pensja podskoczy. A może nawet stanowisko wyższe będzie. 1500 ZŁOTYCH POLSKICH WIĘCEJ… CO MIESIĄC! I za tyle sprzedajne kury jesteście w stanie oddać swoje miasto i jego mieszkańców.
Mieszkaniec Warszowa temu
11 września 2017 na 23:13
O czym ty piszesz, nie rozumiesz tego co piszesz. Nigdzie nie byłeś nic nie widziałeś. Sio do kąta i odszczekuj się przesladowcą. Z czego ty żyjesz że zabraniasz innym zarabiać i spokojnie pracować. Powieś sobie obrazki jachcikami stateczkami, a potem obudzić się i do kąta z tymi pogladami. A teraz powiedz z czego żyjesz rusko-niemiecki trolu.
mieszkanie temu
12 września 2017 na 09:04
A ty jesteś trollem z Całęj Wstecz, ze takie banialuki piszesz? Nie wiem jak można popierać zabetonowanie najpiękniejszego kawałka plaży na wybrzeżu. Napisz z czego ty żyjesz. Posadkę dostałeś po koalicyjnej znajomości?
ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ temu
12 września 2017 na 10:07
Mam ochotę w Twoim zapierdziałym mieszkaniu zrobić wysypisko śmieci i składowisko gabarytowych elementów dźwigowych i kolejowych, bo w chałupie i tak masz syf i chętnie tą zapyziałą Twoją norę bym zagospodarował jako składowisko złomu, a może jakby dobrze poszło, to dogadałbym się ze Świnoportem, to znalazłoby się miejsce na składowanie żużlu, węgla i rudej…
mieszkaniec temu
11 września 2017 na 19:54
Perspektywa jadących tirów przez dzień i noc, obładowanych pociągów towarowych przez dzień i noc, hałaśliwych rozładunków i załadumów przez dzień i noc, zanieczyszczenia powietrza i środowiska przeraża wszystkich. Status uzdrowiska, walory turystyczne, unikatowe, wypoczynkowe zostaną zagrożone. Tak urokliwy klimat, cisza, spokój, romantyzm, białe jachciki, siateczki, żaglowce zostanie brutalnie wypchnięty przez wielkie, hałaśliwe, śmierdzące, zardzewiałe kontenerowce wpływające jeden za drugim. Tylko desperat może do tego dopuścić, tylko desperat.
Jakub temu
12 września 2017 na 15:53
Teraz nie jadą dzień i noc na promy do Szwecji? 😀 co to za pokrętna logika? To miasto uzdrowiskiem już dawno nie jest! za co za przeładunek: paliw, gazu, zboża 😀 człowieku na jakiej planecie ty żyjesz?
Kogut temu
11 września 2017 na 19:31
Kukuryku !!!!
też tak myślę temu
11 września 2017 na 18:30
Burmistrzem, Prezydentem się bywa, a CZŁOWIEKIEM się jest !!!!!! Ten burmistrz kocha swoje miasto, lubi mieszkańców i myśli o przyszłości – dalekowzrocznie!!!!
wyspiarz temu
11 września 2017 na 15:53
Brawo panie Burmistrzu za walkę o miasto którym pan rządzi. Jest pan prawdziwie dobrym gospodarzem. Nie tak jak w Świnoujściu gdzie tylko biznesy się liczą.
Mieszkaniec Warszowa temu
11 września 2017 na 17:22
Znasz tego pana że tak piszesz ? Nie masz w wiedzy na żaden temat to siedź cicho i sio do kąta.
mieszkaniec temu
11 września 2017 na 15:40
Dokładnie. Wolałbym, żeby Warszów podlegał pod Międzyzdroje i burmistrza Dorosza.
Świnoujścianka temu
11 września 2017 na 15:09
Panie Obserwator… Wy na Warszowie, macie jakiś kompleks mniejszości. To w tym jest problem. Pleciecie tylko bzdury to wszystko. NUDAAAA. Robicie z siebie ofirary i nic więcej. Zależy Wam, tylko żeby się nad Wami litować. Nikt się po drugiej stronie nie uważa za pępęk.
AGENDA22 temu
11 września 2017 na 14:22
Wstecznictwo na wielką skalę. Proszę ciszej w tej pipidówce jak powstanie tunel nawet nikt nie będzie hamował na widok tablicy Międzyzdroje, a przewodnikach będzie wzmianka – wioska przed Świnoujściem.
Gdzie tak działa urząd miasta że jak jedna osoba wyjedzie to nawet najprostszego DOKUMENTU nie dostaniesz. Sio do nory/ wiochy/ pipidówy-wybierz według uznania. Terminal to też szansa dla Międzyzdrojów. No chyba że wszyscy chcecie być w tych Międzyzdrojach pokojówkami lub kelnerami. Nie macie ambicji być kimś innym?
Dorota temu
11 września 2017 na 16:58
agend – z portu?
siu wsioku i zacofańcu komunistyczny sio!!!
Obserwator temu
11 września 2017 na 11:05
Panie Burmistrzu „kocham” Pana za te słowa obawy. Też uważam, że port kontenerowy dla tego regionu to pomyłka. Od lat podziwiam to jak w Międzyzdrojach się rozwijacie. Najlepiej od czasu gdy odłączyliście się od kanibala jakim jest Świnoujście. Warszów również powinien się odłączyć od Świnoujścia, które uważa się za pępek świata, a osiedla Prawobrzeża to plebs, któremu nie wolno się odzywać i walczyć o swoje. Jeszcze raz: BRAWO PANIE BURMISTRZU!!!!