W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.
Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.
Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański.
„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”
„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.” – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.
Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”
***
Komandor Piotr Sikora
urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).
Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018.
Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ.
Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.
W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.
Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.
Agata temu
6 sierpnia 2017 na 20:31
Jestem turystką ze stolicy. Konflikt o autobus do Niemiec nie służy ani wygodzie turystów ani wizerunkowi Świnoujścia. Co roku korzystaliśmy z tego połączenia i było to bardzo wygodne. Teraz na granicy musieliśmy przesiadać się do komunikacji miejskiej, która rzadko kursuje. Na dojazd do hotelu na Promenadzie, w którym mieszkamy, straciliśmy ponad godzinę. Naprawdę zmiana na gorsze i mam wrażenie, że wpisuje się w jakąś bezsensowną fobię antyniemiecką. Zamiast się dogadać, kłócimy. Czy chcemy doczekać znowu czasów gdy szlabany zagoszczą na granicy? Często bywam w Swinoujściu, widzę wiele pozytywnych zmian ale obecna sytuacja z brakiem linii do np. Bansinu, mnie zbulwersowała.
Mieszkaniec temu
5 sierpnia 2017 na 00:25
Coraz bliżej do tunelu.
Agata temu
6 sierpnia 2017 na 20:20
Jestem turystką z rodzina na wczasach w Świnoujściu. Zbulwersował mnie konflikt o autobus do Niemiec. Każdego roku z niego korzystaliśmy, jak i niemieccy turyści, wszyscy byli zadowoleni. W tym roku udało nam się raz przejechać, chyba 3 sierpnia i była to wygodna wycieczka. Jednak w dniu dzisiejszym wracając z Bansinu (w tamtą stronę pojechaliśmy pociągiem), spotkała nas niemiła niespodzianka gdyż mogliśmy dojechać w drodze powrotnej autobusem jedynie do granicy. A potem wyczekiwać na rzadko jeżdżące, stare świnoujskie autobusy. Wkurzeni byliśmy nie tylko my, ale inni zarówno polscy, jak i niemieccy turyści. Aby dostać się do hotelu przy Promenadzie, w którym mieszkamy, straciliśmy ponad godzinę. Czy ten konflikt wpisuje się w antyniemieckie fobie rzadu i ma nas skłócić z sąsiadami? Nie służy to ani wizerunkowi Świnoujścia ani turystom a przecież to z nich miasto w dużej części żyje. Jak tak dalej pójdzie znowu staną szlabany na granicy i powrócimy do czasów komuny.
Marek temu
4 sierpnia 2017 na 17:47
Czy my szybko zapominamy? Miasto chcialo zrobić taki transport ale Niemcy sie nie zgodzili , a teraz oni mogą na ich warunkach? Niemcy nie zaplacom za laweczki na pszystankach za sprzontanie az rozkład jazdy. A miasto też by moglo wysłać autobusy do nich. A za przejscie sie na promenadzie u nich płacić. A niemcy szlifujom naszom promenade za dzrmo.
gpk temu
5 sierpnia 2017 na 16:39
od razu widać, że pożondny obywatel to pisał !
Anonim temu
4 sierpnia 2017 na 17:47
Czy my szybko zapominamy? Miasto chcialo zrobić taki transport ale Niemcy sie nie zgodzili , a teraz oni mogą na ich warunkach? Niemcy nie zaplacom za laweczki na pszystankach za sprzontanie az rozkład jazdy. A miasto też by moglo wysłać autobusy do nich. A za przejscie sie na promenadzie u nich płacić. A niemcy szlifujom naszom promenade za dzrmo.