W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.
Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.
Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański.
„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”
„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.” – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.
Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”
***
Komandor Piotr Sikora
urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).
Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018.
Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ.
Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.
W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.
Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.
Jle temu
21 lipca 2017 na 19:30
Jezusie … a ja na tego Pana głosowałem w ostatnich wyborach. Ktoś mnie oszukał czy ten Pan się tak zmienił? Takiego błędu już nie popełnię!
ꘐ ꔞ ꗈ ꕧ ꕢ ꖻ ꗺ ꗐ ꔗ ꗢ temu
21 lipca 2017 na 13:07
Hipokryta.
ꘐ ꔞ ꗈ ꕧ ꕢ ꖻ ꗺ ꗐ ꔗ ꗢ temu
21 lipca 2017 na 13:05
A w „Czarnej Teczce” ✉ ✉ ✉.
Obserwator temu
21 lipca 2017 na 10:18
Panie Redaktorze – dziękuje za ten wywiad. W końcu rozmowa z Panem Prezydentem nie wyreżyserowana. Propagandowa telewizja, z którą mamy doczynienia na innym „portalu” była/jest – nazwijmy to „SMUTNA”.
Ania temu
21 lipca 2017 na 10:06
Kilka uwag co do wypowiedzi Pana Prezydenta:
1) Panie Prezydencie w niniejszej rozmowie powiedział Pan, „a propo” betonowania tego miasta, że nie robi Pan nic poza tym co jest zapisane w planie przestrzennego zagospodarowania, realizuje Pan te plany. Doprawdy? To jak Pan nazwie podpisanie się pod strategią ZMPSiŚ pozwalającą zabetonować kolejne hektary plaży na prawobrzeżu niezgodnie z obowiązującym planem – cyt.: „tyle lat opracowywanym” przez Pana i Pana współpracowników. Zresztą ZMPSiŚ ogłaszając przetarg na opracowanie koncepcji budowy terminala kontenerowego również zwrócił uwagę na to, że będzie konieczna zmiana planu przestrzennego zagospodarowania. Zapomniał Pan o tym fakcie?
2) Jeszcze jedna uwaga dotycząca planu przestrzennego zagospodarowania – powiedział Pan, że Warszów to dzielnica przemysłowa. Doprawdy? To dlaczego ostatnio sprzedał Pan na Warszowie działki budowlane pod zabudowę mieszkaniową?
3) „Na Warszowie były drogie inwestycje” – które? Mieszkam tutaj od 1998 roku ja tutaj „drogich inwestycji” nie widziałam. Ja mówię o inwestycjach dla nas mieszkańców, absolutnie nie biorę pod uwagę tych, które miasto musiało wykonać dla przedsiębiorców. Chyba, że za niebotyczne pieniądze wykonano remont jedynej drogi przez te lata, tj. ul. Sosnowej. Nie będę mówić o remoncie ul. Norweskiej – która jest zrobiona tylko na środkowej części. Aha no tak – wybudowano przy gimnazjum halę sportową – nie wspomnę, że przez wiele lat nie mogły na normalnych warunkach korzystać z niej nawet kluby. Dopiero ostatnio coś wreszcie drgnęło. Nie wspomnę też że przez wiele, wiele, wiele lat ta szkoła nie miała hali w ogóle. Chce Pan nam teraz, po 15 latach swoich rządów, mówić o planowanych inwestycjach? Dlaczego mamy słuchać kolejnych obietnic, bo zbliżają się wybory? Aha – wybudowano boisko sportowe – nie wspomnę, że do tego czasu nie było ani jednego boiska na Warszowie, gdzie dzieci mogłyby pograć (nie będę mówić o szkolnym betonowym boisku, którego powierzchnia była powypaczana. I byłoby takie dalej gdybyśmy nie powalczyli o pieniądze z budżetu obywatelskiego. To my mieszkańcy musieliśmy sobie je wywalczyć. A ile na lewobrzeżu wybudowano w tym czasie Orlików?
Ja nie oceniam, ja zadaję pytania. Ocenę wydadzą wyborcy. Liczę na ich mądrość.
Spedytor temu
21 lipca 2017 na 09:51
Czy mi się zdaje, czy na żadne zadane pytanie pan prezydent nie udzielił ani jednej odpowiedzi wprost ? I z potoku słów nie wynika ani jedna sensowna, konkretna odpowiedź – oprócz winnych „ich” (czyli nas) że są przeciwko ?