W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.
Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.
Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański.
„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”
„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.” – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.
Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”
***
Komandor Piotr Sikora
urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).
Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018.
Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ.
Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.
W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.
Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.
tomek temu
27 lutego 2017 na 19:21
Do specjalisty od dymów i par wejdź śmieszny misiu na pierwszą lepszą stronę o epapierosach i zobaczysz że do papierosów używa się -liquid
2. Co to jest e-liquid?
Jest to specjalny płyn, mający zastosowanie tylko w papierosach elektronicznych. Podczas zaciągania się jest zmieniany w nich w mgiełkę pod wpływem ogrzewania przez grzałkę atomizera. Zawiera (lub nie zawiera, są również e-liquidy beznikotynowe) dobrze oczyszczoną nikotynę w bezpiecznym stężeniu (od 0% do maksymalnie 3.6%) i substancje tworzące mgiełkę, przeważnie glikol propylenowy (PG, Propylene Glycol) i/lub glicerynę roślinną (VG, Vegetable Glycerol). Zawiera również aromat, nadający mgiełce tytoniowy lub inny smak. Może też zawierać, choć niekoniecznie, substancje konserwujące, np. alkohol etylowy (etanol), substancje wzmacniające smak, np. maltol, substancje regulujące gęstość (lepkość), np. wodę, alkohol etylowy (etanol), oraz substancje regulujące kwasowość (odczyn pH) np. kwas jabłkowy. Jako substancje tworzące mgiełkę, oprócz PG i VG, stosowane bywają również glikol dwupropylenowy (DPG, DiPropylene Glycol), glikol polietylenowy-400 (PEG-400, PolyEthylene Glycol-400).
⫓⫔⫓⫔⫓⫔⫓⫔⫓⫔⫓⫔ temu
28 lutego 2017 na 08:50
Ja nie pisałem tumoku o e-liquidzie, tylko o fluidzie ośla łąko.
Zapomniałeś jeszcze dodać składu chemicznego z którego składają się się te Twoju ukochane substancje i jaki to ma negatywny wpływ na środowisko gamoniu.
Maciek temu
27 lutego 2017 na 19:01
Nieokrzesany ciole którego rodzice trzymali w komórce bo na pewno nie między ludźmi.Twoje wytwornice dymu zlasowały tobie resztki szarych komórek stąd u ciebie brak kultury a ja na chamstwo odpowiadam chamstwem
Fluid (z łac. fluidus 'płynny’ od fluere 'płynąć, upływać’) [1] – według spirytystów – energia, prąd psychiczny wydzielający się z ludzkiego ciała, emanacja, aura
Fluid – w fizyce XVII i XVIII w. – ciągła nieważka substancja, za jaką uważano ciepło, światło, flogiston, elektryczność, magnetyzm, eter
Fluid – kosmetyk, puder w kremie
„Fluid” – czasopismo
⫓⫔⫓⫔⫓⫔⫓⫔⫓⫔⫓⫔ temu
28 lutego 2017 na 08:46
Nic ciekawego do rozmowy nie wniosłeś chwaście.
Zapomniałeś dodać źródła skąd skopiowałeś swoje wypociny, w przeciwnym razie jesteś złodziejem leszczu.
⫓⫔⫓⫔⫓⫔⫓⫔⫓⫔⫓⫔ temu
27 lutego 2017 na 09:45
A od kiedy to elektronicznego papierosa się pali?
Para z elektronicznego jest taka sama, jak z dyskotekowej wytwornicy dymu.
mieszkaniec temu
27 lutego 2017 na 11:29
Na dyskotekę idzie ten kto chce to wdychać (czyli na własne żądanie) a używając epapierosa w miejscach publicznych zmusza się do wdychania osoby postronne i para z papierosa ma inny skład jak ta z yskoteki
⫓⫔⫓⫔⫓⫔⫓⫔⫓⫔⫓⫔ temu
27 lutego 2017 na 14:16
Wcale, że, że nie ma innego składu, bo to jest ten sam fluid.
Jakoś Tobie wdychanie spalin z rury wydechowej nie przeszkadza, tylko nietoksyczna para.
P.S. Nie palę, ani petów, ani tym bardziej tych elektrycznych g*wien.
Maciek temu
27 lutego 2017 na 14:49
Fluid ??? o czym do mnie mówisz Chyba masz na myśli liquid
⫓⫔⫓⫔⫓⫔⫓⫔⫓⫔⫓⫔ temu
27 lutego 2017 na 17:41
Maciek, nie sądziłem, że jesteś aż takim ciemniakiem i tępakiem.
„liquid”, to ciebie zrobił.
Liquid = ciekły.
Fluid = płyn
Wejdź na pierwszą lepszą stronę z płynami do wytwornicy dymu np. https://www.google.com/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=fluid+do+wytwornicy+dymu&*
i zobaczysz, że to jest fluid, a nie „liquid”.
„liquid”, to masz pod czachą.
Kupowałem tego dziesiątki litrów do moich wytwornic dymu, więc chyba wiem lepiej ciemna maso.
Dziwne jest to, że taki kolek nawet nie wygoogluje, tylko od razu się wykłóca grzbiet.
Pokolenie FB pełną gębą.