W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.
Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.
Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański.
„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”
„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.” – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.
Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”
***
Komandor Piotr Sikora
urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).
Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018.
Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ.
Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.
W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.
Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.
Ania temu
3 listopada 2016 na 12:04
No i proszę kolejny PR-owy tekst. I tak będą to się lukrować, jaki to ten Zarząd MPSiŚ jest wspaniały, jak dba o interesy miasta a cichaczem podsuwa Radnym papiery do podpisania aby miasto dostało nędzne 0,3% podatku a nie 100%.
SPEDYTOR – mam nadzieje, że ludzie w końcu zmądrzeją i zobaczą, co nas czeka, jak nam przybędzie ponad milion tirów rocznie więcej. A wy z lewobrzeża zacznijcie się uczyć trasy przez Niemcy aby się dostać gdziekolwiek ze swego pięknego uzdrowiska.
Anonim temu
30 października 2016 na 11:04
W końcu. W końcu zaczyna sie wykorzystywać potencjał. Nareszcie rządzący rozumieją znaczenie gospodarki morskiej. Oby tak dalej.
JestemzMiasta temu
30 października 2016 na 09:23
Tego się czytać nie da.
Jak artykuły z początku lat 70-tych głoszące chwałę gospodarczych sukcesów socjalizmu.
No i najważniejsze , że gazoport ma imię Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
To natychmiast nadaje mu rangę super trafnej inwestycji przyczyniającej się do świetlanej przyszłości kraju i regionu.
Żenada.
A tymczasem :
„Komisja Europejska podjęła w piątek decyzję, dzięki której rosyjski Gazprom będzie mógł znacznie zwiększyć wykorzystywanie gazociągu OPAL, czyli lądowej odnogi Nord Streamu. Bruksela przekonuje, że krok ten poprawia konkurencyjność na rynku.”
Konkurencyjność wobec poronionej, najdroższej inwestycji w gazoport w Świnoujściu.
Ta beztroska gospodarka polityczna skończy się tym, że będziemy kupować po cichu niemiecko-rosyjski TANI gaz, albo Smoleńska Zmiana będzie musiała podnieść ceny gazu od Prezydenta Kaczyńskiego.
j temu
30 października 2016 na 09:13
Bravo Spedytor, pięknie obnażone kłamstwa bezdusznych technokratów, sług mamony z portu
Spedytor temu
30 października 2016 na 08:46
Zarząd Morskich Portów zamieścił artykuł sponsorowany żeby mieszkańców przekonać ? No właśnie do czego ? Terminal Promowy – planowany przeładunek 550 tysięcy tirów. i może 8-9 tysięcy wagonów. Gdzie tu zrównoważony rozwój ? Tiry na drogach chyba wszyscy kierowcy widzą, a to że hardkor mają mieszkańcy Warszowa to po prostu fakt. Do tego Bunge i port i mamy około 850 tysięcy tirów rocznie. Terminal kontenerowy – kilka kilometrów plaży , 500 hektarów lasu do wycięcia, kilkaset tysięcy dodatkowych tirów. Zanieczyszczenie powietrza dotyczy i lewobrzeża. Degradacja środowiska makabryczna. „Tort” przewozów kontenerowych na Bałtyku jest już podzielony – nie ma sensu budować następnego Terminala głębokowodnego i to na wyspie gdzie jest jeden z parków narodowych . Szanujmy naturę i nie niszczmy jej – niech przyszłe pokolenia z jej korzystają . Jest jużTerminal kontenerowy w Szczecinie – dlaczego Zarząd Morskich Portów się nie przyzna że byłą to nietrafiona inwestycja i ledwo ciągnie ? Terminal zbożowy – wydzierżawili Ewę w Szczecinie na 30 lat, to teraz konkurencję w Świnoujściu zrobić ? Padnie i jedno i drugie . Czy jakiś mądry o tym pomyślał ? Szkoda słów.
Myślenie nie boli temu
30 października 2016 na 09:17
Sama prawda. Tylko czy te prawdy oczywiste ktoś zrozumie? Jest do przewalenia kilka miliardów złotych i przecież tak naprawdę o to chodzi! Prezesi spółek, spółeczek itd. Jak ktoś zajrzy w faktury gazoportu i zobaczy za ile kupywano PIACH!! TO BY ZEMDLAŁ. A tu przecież inwestycja po CHORYZONT/
Cała nadzieja w wyborach samorządowych- oby doszło do jakościowej zmiany, przede wszystkim w radzie miasta i … niestety prezydenta. Zmurkiewicz już całkowicie nie przystaje do obecnych czasów. Postawić mu malutki pomniczek w okolicach oczyszczalni ścieków. I wybrać kogoś MŁODEGO – z otwartą głową.