Uzdrowisko Świnoujście sprawdza, czy możliwe jest powołanie spółki celowej. Czy nowy twór będzie zarządzał dwoma uzdrowiskami: Świnoujście i Kołobrzeg? Prace prowadzone są bez zbędnego rozgłosu, bo jak wynika z dokumentów do których dotarły Kroniki Portowe, wiąże się to z redukcją niektórych etatów.
Zmiany jakie są planowane, to „synergia” dwóch uzdrowisk w jeden organizm. Spółka celowa ma w przyszłości prowadzić nowe inwestycje. Co to będzie oznaczać dla mieszkańców i przede wszystkim pracowników?
Są już dokumenty
We wrześniu w jednej ze szczecińskich kancelarii prawnych powstała opinia sprawdzająca, czy możliwe jest powołanie spółki zmieniającej organizację dwóch uzdrowisk. Dziś uzdrowiska leżą w gestii Województwa Zachodniopomorskiego. Wiązałoby się to z podjęciem uchwał przez Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego oraz zbyciem akcji. Przypomnijmy, że w sejmiku rządzi jeszcze koalicja PO-PSL, a prezesami obu uzdrowisk są działacze Platformy Obywatelskiej. W świetle dokumentów, powołanie spółki mogłoby zająć około dwóch lat.
Co na to Uzdrowisko?
W środę wysłaliśmy pytania związane ze zmianą działalności przedsiębiorstwa. Po kilku godzinach otrzymaliśmy e-mail nie podpisanego przez prezesa Dariusza Śliwińskiego, lecz „zarząd”, Z pisma dowiedzieliśmy się, że „zaplanowano na lata 2017 – 2020 skoordynowaną realizację przez Spółki zadań inwestycyjnych o znaczeniu strategicznym celem poszerzenia przychodów Spółek w latach następnych”.
Zwolnienia pracowników?
Autorzy opracowania do którego dotarła redakcja naszej gazety proponują, aby w obu uzdrowiskach połączyć pion administracji, bhp, kadr i płac. Pracownicy działów którzy zagrożeni są redukcją etatów: księgowość, sprzedaż i marketing, zakład górniczy. Pielęgniarki miałyby być zatrudnione z firmy zewnętrznej, a pracownicy bazy zabiegowej musieliby założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Zarząd Uzdrowiska Świnoujście w e-mailu przesłanym do naszej redakcji twierdzi jednak, że dzięki „synergii” w obu ośrodkach powstaną obiekty, które znacząco podniosą konkurencyjność spółek, jakość świadczonych usług oraz podniosą poziom zatrudnienia w obu lokalizacjach. Dlaczego zatem Uzdrowisko chce się redukować etaty?
Nowoczesne ośrodki
Dziś „Uzdrowisko Świnoujście” S.A posiada 8 ośrodków sanatoryjnych, zlokalizowanych w najatrakcyjniejszej dzielnicy nadmorskiej – tuż przy promenadzie. Większość z nich w ostatnich latach została zmodernizowana. Usługi opierają się o skierowania NFZ, czyli turnusy sanatoryjne i szpitalne, wczesną rehabilitację kardiologiczną. Poza tym świadczy pełnopłatne pobyty lecznicze z zabiegami i hotelowe.
anna temu
17 października 2016 na 22:03
pis na to nie pozwoli
gość temu
14 października 2016 na 19:51
Pytanie do redakcji jaka data widnieje na dokumencie bo Pan Śliwiński w rozmowie z Kurierem twierdzi że jest to nieaktualny dokument który powstał kiedyś
gość temu
14 października 2016 na 18:28
Czyżby sytuacja taka sama jak próba połączenia szpitali w Szczecinie?Pan Marszałek coś ostatnio chce wszystko łączyć szpitale są zadłużone więc PO ma jakieś wytłumaczenie ale nasze uzdrowisko ma się dobrze więc w jakim celu? Sprawa prosta pozwalnia się pracowników wejdzie firma zewnętrzna być może związana z PO i ta firma pozatrudnia ludzi na nowych warunkach (gorszych)