Gdy w maju 1945 roku ostanie jednostki niemieckie ewakuowały się ze Świnoujścia, w lasach, na wydmach i wodzie ukryto lub porzucono i wyrzucono niezliczona ilość sprzętu wojskowego, mienia cywilnego (skarb z promenady, z okolic ulicy Żeromskiego) i mienia „państwowego” (archiwum Bismarcka złożone na terenie Podziemnego Miasta).
Jednym z takich skarbów, który został ukryty w okolicach ówczesnych wydm morskich była skrzynia z srebrem i innymi pamiątkami. Wartościowe przedmioty, na które składało się kilkadziesiąt pamiątek nie zostało ewakuowanych najprawdopodobniej z powodu pośpiesznej ewakuacji (i braku miejsca na okrętach ewakuacyjnych). Skarb – znaleziony w sensacyjnych okolicznościach- częściowo się rozproszył.
Część skarbu trafiła do muzeum w Forcie Gerharda – to bezcenne z punktu widzenia historycznego pamiątki pochodzące z kasyna oficerskiego 34. Pułku Fizylierów, pamiątki po jednym z komendantów marineflakschule. Po zinwentaryzowaniu i opisaniu przedmiotów, wszystkie trafią do gablot i będą udostępnione dla turystów.
Mecenasem Muzeum Obrony Wybrzeża w Forcie Gerharda jest spółka Polskie LNG S.A.
?????????????? temu
28 lipca 2016 na 10:09
Ja wiem, gdzie jeszcze w Świnoujściu można wykopać godne uwagi artefakty z dawnych lat, ale nie powiem . . .