W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.
Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.
Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański.
„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”
„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.” – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.
Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”
***
Komandor Piotr Sikora
urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).
Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018.
Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ.
Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.
W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.
Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.
Rozsądny turysta temu
8 września 2018 na 13:24
Ale durne komentarze. Przeciez w PL placimy oplate klimatyczna – nad morzem i w gorach. To co, Niemcy nie moga pobierac takiej oplaty ??
Opolanin temu
26 sierpnia 2017 na 05:22
Sprawa prosta.Nie jezdze tam gdzie mnie nie chcą. Na niemiecka glupote należy odpowiedzieć absencja.
psps temu
13 lipca 2017 na 09:46
Przecież Pan Schetyn już kilka razy kilka lat temu mówił że załatwi ten problem. No i załatwił.
.marek temu
12 lipca 2017 na 13:02
Po co. Niemcy mają płacić w Świnoujściu przecież są u siebie. Wszędzie wchodzą im w tylki. W restauracjach często menu tylko w języku niemieckim. A idąc co rusz nagabuja mnie po niemiecku a to oferując restaurację czy rejs tudzież inną atrakcję. Gdzie ja jestem! W Alhbecku nikt do mnie po polsku nie starał się mówić.
Poznaniak temu
11 lipca 2017 na 19:58
Jeszcze troche i przywrócą granice państwa i wtedy obowiązkowa kontrola dokumentów na granicy a kto wie czy Deutschlandom nie zamarzy się obowiązek posiadania przez polaków przynajmiej –paszportów
owocek leśny... temu
8 lipca 2016 na 12:18
Jęsli raz zapłace klimatyczne w świnoujsciu i jadę tylko na 1 dzień do Niemiesc na wycieczkkę to znowu mam płacić????..chyba zrezygnuję, to jest niepojete aby 2 krotnie płacić za powietrze 2-3 kilometry dalej na tej samej wyspie…i w dodatku jestem tam 1-2 godziny i wracam…
A.johansson temu
1 czerwca 2016 na 18:32
Wielki czas aby i w Swinoujsciu oni mosieli placic tyle samo jak ci co jada na kilka tygodni urlopu tak samo placic za dobe jak ja musze placic jak jade na urlop nad morze od kilkunastu lat.To jest tylko sprawiedliwie aby niemcy tez placili za wizyte w Swinoujsciu,tyle samo.W kazdym razie ja mam zle doswiadczenie od tych ludzi,
Wiwlki caz tez zeby Swinoujscie tez mialo dochody na ulepszenie czegos w miescie na korzysc wszystkich.
Niech sie panosza w swoim kraju.
Anonim temu
30 maja 2016 na 17:25
ZŁODZIEJSTWO W BIAŁY DZIEŃ NIECH SIĘ GONIĄ
?????????????? temu
29 maja 2016 na 20:57
A co, jeżeli taki kontroler wyłapie w papę i zniknę?
Maria temu
29 maja 2016 na 17:55
Jaka jest kara za brak opłaty, gdyby komuś roztargnionemu zdarzyło się zapomnieć zapłacić?
czytelnik temu
29 maja 2016 na 18:32
„Roztargniony” gdy zostanie przez kontrolera przyłapany za brak kwitka z opłatą, proszony jest u niego nabyć opłatę, gdy odmówi, wówczas z „podziemi” pojawia się patrol polizei, który poczęstuje „roztargnionego” MANDATEM KARNYM W WYSOKOŚCI 50 OJRO!
poirytowany temu
29 maja 2016 na 16:52
To niestety nasze wladze miasta przespaly temat. Albo powinni na niemieckiej stronie wymusic anulowanie platnosci przez swinoujscian (faktem jest iz mniej zamozni jestesmy) lub to samo zrobic w Swinoujsciu i pieniadze uzyskane inwestowac w dalszy rozwoj miasta. Jak i oni to i my. Czemu zawsze nas „dymaja?
Do wladz miasta Swinoujscie. „Zrobcie w koncu pozadek z wewnetrznym prawem na tej wyspie!”. W podobie jest np z koniecznoscia jazdy z wlaczonymi swiatlami. Niemcy sa pomijani i nie placa mandatow, gdzie my w niemczech za podobne przewinienie placimy i to nie male. O to za przywileje?!
Rowerzysta temu
29 maja 2016 na 16:39
TO….JA..MAM….W…D>>>>E TAKĄ PRZYJAŻŃ
Krzysztof szyposz temu
31 maja 2016 na 00:44
W takim razie w swinoujsciu urzad miasta powinien zatrudnic na zmiane kontrolerow ktorzy stali by przy przejsciu granicznym i pobierali oplate od wszystkich szwabow przychodzacych do scia tych samych co robia zakupy na rynku przygranicznym wtedy kurwa zobaczymy komu ta wschodnio szwabska geba zblednie
Anonim temu
6 września 2017 na 19:28
Krzysztof szyposz, wiesz wogole gdzie niemcy leza??, ty buraku skonczony, nie obrazaj niemcow prostaku!!!!!!!!!!
Anonim temu
13 listopada 2017 na 22:03
Czy prostaka da się obrazić? 🙂
Anonim temu
16 lipca 2019 na 11:55
Uważam, że Pan Krzysztof ma sporo racji (pomijając inwektywy).
Nawet u „siebie” czuję się obywatelem gorszej kategorii.
Od nas oczekuje się znajomości j. niemieckiego, Niemcy u nas nie muszą znać polskiego.
Poza tym wczoraj jadłam obiad w barze, gdzie dostępne są ulotki menuTYLKO w j. niemieckim!
Jestem w
Świnoujściu!!!!!
W Polsce!?!?!?!