W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.
Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.
Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański.
„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”
„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.” – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.
Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”
***
Komandor Piotr Sikora
urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).
Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018.
Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ.
Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.
W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.
Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.
Czaj temu
3 maja 2016 na 00:40
Pan Marek ma dużo racji w tym co napisał, i tak fakycznie jest że wielu mieszkańców łyka ten kolejny kit jak małpa.
Nigdy nie myślałem o moscie przez Zalew a tu Pan Marek trafnie to opisał,może Zmur to przeczyta i przemyśli
…
mieszkaniec temu
2 maja 2016 na 23:44
Panie Marku to co pan przedstawił jest bardzo sensowne i trafne ze tak powiem ,ale:
– „Most przez Zalew – jest droższy ale daje więcej argumentów dla księgowych z EU…” — no właśnie droższy! i myśli pan że dadzą więcej ?
– z prostej przyczyny – zbliżą Świnoujście do Szczecina – pozwiedzałbym ,ze raczej Szczecin do Świnoujścia!
– może połączyć Świnoujście z Policami — a po jaką cholerę nam połączenie z Policami?
– sensownym projektem tunelu pod Święte oraz Zachodnim Ringiem Szczecina ,wyjazdem na A6 i lotniskiem W Goleniowie oraz S3 na wysokości Goleniowa i dalej S 10 Zwiększa znaczenie lokalnego portu lotniczego po Niemieckiej stronie — no niech mi Pan nie mów, że Świnoujścianie aż tak namiętnie podróżują samolotami?
-Zwiększa bezpieczeństwo terytorialne Naszego kraju, — tunel również!
-nie blokuje transportu morskiego na Zalewie w żaden sposób— tunel tym bardziej nie …!!!!
-aktywizuje mocniej tereny turystyczne ( Trzebieży czy Nowego Warpna ) – pojadę tam raz , czy dwa razy i później już będę tam jezdił bo ,ile mozna w to samo miejsce..
–Ktoś może sobie to wyobrazić ??? 50 min z centrum Świnoujścia do Szczecina — z tunelem i nową S3 nie wiem czy nie będzie jeszcze szybciej?!
-podobnie pociąg (SOM) — hmm ,,wątpię …torowiska nie sa tak idealne jeszcze.
-PKP może wjechać na lewą stronę miasta ( mamy dwa niezależne tory od prawej strony i lewej (wykolejenie cystern – nie jest już problemem ) — no Panie , jak bedziemy tak zakładać to lepiej wcale nic nie budujmy..
-UBB nie jest już monopolistą jeżeli chodzi o kolej po lewej stronie miasta. — bez przesady .. monopolista w czym ? przecież tam prawie sami Niemcy jeżdżą..
-Obecna dk nr 3 nie potrzebuje rozbudowy do S 3 – bo ilość samochodów zmniejsza się mocno.– a co innym mieszkańcami mieszkającymi przy S3 … to im się nie należy szybka trasa?
-Mieszkańcy prawej strony – zostają z promem miejskim ( bo ten i tak zostanie ) – a co z mieszkańcami z lewej strony? dalej w kolejkach do pracy codzienne? czy przez groble na około i na S3 do pracy np. do stoczni, portu?
-Koszt mostu na pylonach przez Zalew to 1,4-1,7 mld ( droższy ale o ile więcej daje ) -również odpłatny.– będzie raczej dwa droższy, budowa dłużej będzie trwała…
-O walorach turystycznych takiego mosty nie wspominam.– to jedno co można przyznać.
-Duńczycy mają podobne rozwiązania – i można– pewnie ze mozna , ale po co taki projekt nam na wyrost?
-Tunel jest na naprawdę nie potrzebny bo nie daje tylu możliwości… tez daje możliwości ,może nie takie spektakularne jak grobla , ale da rade i myślę ze to nam wystarczy.
Dziękuje.
Luki temu
2 maja 2016 na 22:28
My mieszkańcy Świnoujścia rozumiemy, że pan Marek zrobi wszystko żeby włożyć kij w szprychy :)))
Marek temu
2 maja 2016 na 12:15
ciekawe z ,której perspektywy EU ?? może KP zamiast lukrować – będą trochę bardziej obiektywne i pokuszą się o lekką analizę??
85% – szanse …. hm… zerowe … pewnie Pan red. wie ,że EU na to nie da takiego dofinansowania … ( w treści art jest odp. )
Obwodnica …. wolne żarty , obwodnica czego ??
15 % – tzw zarżnięcie budget u lokalnego , może KP przedstawią listę problemów miasta ,które pojawią się po przy takim drenażu kasy miejskiej ?? może KP zapytają Pana Prezydenta czy ” upadł na głowę”
Proszę również o analizę jak zwiększy się ruch po 2021 roku jeżeli ten bubel tunel powstanie – dodam jedna nitka – co jest już żałosne !
Układ komunikacyjny – po 2021 – gdzie i jak ? co miasto planuje zrobić z udrożnieniem części uzdrowiskowej ??
Dziwię się ,że UM akceptuje i ma takie parcie na taki bubel – tunel,
Przy takim projekcie lepiej naprawdę nie popełniać tego błędu i nie budować czegoś co nie będzie udawało tunel.
Jedna nitka, tunel odpłatny dla Wszystkich ( przez cały rok ) – oprócz 15 % niby dofinansowania z kasy miasta , po wybudowaniu tunelu będziemy płacić MY mieszkańcy za jego utrzymanie – 10 mcy w roku – każdy przejazd w dwie strony … jak ktoś mieszka po prawej stronie i pracuje codziennie po lewej 2 x 2,60 zł (cena bilet miejski na KM ) 5,2 dziennie x 23 dni… lub więcej – 120 zł , koszta na jeden samochód !
Ciekawy patent na krojenie kasy z mieszkańców.
Gdzie transport zbiorowy ? gdzie kolej ??
Po cholerę nam takie rozwiązania ? za wszelką cenę ??? gdzie po 3-5 latach każdy będzie tunel krytykował ?
Dlaczego nikt z KP nie stawia takich pytań ,pytań które pozwolą zrozumieć ze EU nie wyłoży kasy na takie dofinansowanie takiej drogiej i nie zasadnej inwestycji…
Most przez Zalew – jest droższy ale daje więcej argumentów dla księgowych z EU…
z prostej przyczyny – zbliżą Świnoujście do Szczecina ,transport kołowy jak i kolejowy , może nawet rowerowy , może połączyć Świnoujście z Policami , sensownym projektem tunelu pod Święte oraz Zachodnim Ringiem Szczecina ,wyjazdem na A6 i lotniskiem W Goleniowie oraz S3 na wysokości Goleniowa i dalej S 10 Zwiększa znaczenie lokalnego portu lotniczego po Niemieckiej stronie , jeżeli.
-Zwiększa bezpieczeństwo terytorialne Naszego kraju, nie blokuje transportu morskiego na Zalewie w żaden sposób , aktywizuje mocniej tereny turystyczne ( Trzebieży czy Nowego Warpna )
Ktoś może sobie to wyobrazić ??? 50 min z centrum Świnoujścia do Szczecina podobnie pociąg (SOM)
-PKP może wjechać na lewą stronę miasta ( mamy dwa niezależne tory od prawej strony i lewej (wykolejenie cystern – nie jest już problemem )
-UBB nie jest już monopolistą jeżeli chodzi o kolej po lewej stronie miasta.
-Obecna dk nr 3 nie potrzebuje rozbudowy do S 3 – bo ilość samochodów zmniejsza się mocno.
-Mieszkańcy prawej strony – zostają z promem miejskim ( bo ten i tak zostanie )
-Koszt mostu na pylonach przez Zalew to 1,4-1,7 mld ( droższy ale o ile więcej daje ) -również odpłatny.
-O walorach turystycznych takiego mosty nie wspominam.
Duńczycy mają podobne rozwiązania – i można
Tunel jest na naprawdę nie potrzebny bo nie daje tylu możliwości…
☜㋡☞ temu
2 maja 2016 na 12:09
Blaa blaa blaa.