W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.
Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.
Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański.
„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”
„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.” – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.
Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”
***
Komandor Piotr Sikora
urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).
Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018.
Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ.
Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.
W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.
Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.
Jolka. temu
5 lutego 2016 na 11:31
Część tego terenu należy do miasta. Pozostała jest terenem prywatnym. Spór między miastem a osobą fizyczna trwa od wielu lat i nie ma widoków na jej zakończenie.
xxLagent temu
4 lutego 2016 na 21:01
w tym mieście brakuje po prostu życia i radości 🙂 mi się tam podoba i pozdrawiam
Oksana temu
4 lutego 2016 na 19:34
Jakubie, z niecierpliwością czekam na Twój projekt dyplomowy, mam nadzieję, że dożyje tego momentu, a ocenę projektu pozostawmy komisji.
#hatersgonnahate
Anonim temu
5 lutego 2016 na 12:09
Z tego co wiem, Jakub obronił swoją pracę magisterską ponad dwa lata temu i to na 5. Od tego czasu cały czas jest czynny zawodowo – w różnych krajach i tematach. Więc najłatwiej napisać „hatersgonnahate” trudniej przyjąć krytykę i świadomość, że niekoniecznie wszyscy uważają nasze prace za dzieło sztuki.
Anonim temu
5 lutego 2016 na 15:43
Kubuś, nie pogrążaj się…
Karina temu
5 lutego 2016 na 15:48
Kuba radze zakupic masc na bol czterech literek I zajac sie swoja 'kariera’
Anonim temu
5 lutego 2016 na 16:26
Proszę państwa – serio? Dlaczego nie potraficie wziąć udział w merytorycznej rozmowie na temat pracy tylko od razu jedziecie kogoś personalnie? To świadczy o małym polocie. Napisałam tamten komentarz, żeby pokazać że pani Oksana nie jest jedyną osobą po architekturze które się tutaj wypowiadają. Również jestem już kilka lat po studiach, a tak jak w każdej branży inny pogląd mają ludzie z danym wykształceniem bo oceniają również warsztat i zazwyczaj mają po prostu większe pojęcie o tym co się dzieje – w tym przypadku w świecie archi. A jeśli państwo komentujący nie potraficie wypowiedzieć się na temat artykułu, tylko boli was, że ktoś ma swoje zdanie i – o zgrozo – nie boi się go napisać – to po cholere opcja komentarzy? Bo to jest dopiero „#hatersgonnahate” – a nie wypowiadanie swojego zdania.
Anonim temu
6 lutego 2016 na 11:06
Kuba Daj juz sobie na luz
Jakub temu
4 lutego 2016 na 17:34
Trochę słabo oceniać projekt pod względem wizualizacji, która jest wątpliwej jakości i nie przedstawia nawet całego budynku…
Ta pani nie powinna robić sama wizualizacji, ponieważ widać, że jej to nie wychodzi. Skoro zrobiła tak wiele wizualizacji, dlaczego Redakcja pokazuje tylko jedną?
Co do architektury to ukhmm… postmodernistyczna bryła rodem z roku 1996 roku – Oskana Pan Wojciech Jarząbek byłby z Ciebie dumny!
#solpol
Rodzina Grzybowskich temu
4 lutego 2016 na 20:36
Kubuś, czy nie jesteś może czasem komuchem?
Błażejczyk Jan temu
5 lutego 2016 na 08:18
Jakubie, dziecko! Ty chyba nie masz pojecia o czym piszesz . Poczytaj o budowlach lat 90.