Lokalne

Skażony okręt w świnoujskim porcie

Opublikowano

w dniu

W ramach największych tegorocznych ćwiczeń sił 8. Flotylli Obrony Wybrzeża pod kryptonimem „WARGACZ-15”, w Szczecinie, na okręty transportowo-minowe załadowano sprzęt wojskowy i żołnierzy z 12. Brygady Zmechanizowanej. Jednocześnie w Porcie Wojennym w Świnoujściu, wspólnie z pododdziałami brzegowymi flotylli, realizowano zadania związane z likwidacją skażeń chemicznych.

Operacja załadunku sprzętu 12. Brygady Zmechanizowanej rozpoczęła się przed południem w Porcie Handlowym w Szczecinie. Na okręty transportowo-minowe ze składu 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych załadowano Kołowe Transportery Opancerzone Rosomak, armatohaubice typu Dana oraz pojazdy specjalne – wojskowe sanitarki z 12. Brygady Zmechanizowanej. Następnie okręty udały się na wody Zatoki Pomorskiej gdzie ćwiczyły elementy manewrowania w szyku. Zadanie to miało na celu sprawdzenie procedur obowiązujących podczas załadunku sprzętu na okręty, a także doskonalenia zarówno kierowców jak i obsługi okrętów w czynnościach podczas ładowania pojazdów na pokłady. Sprawdzano także umiejętności sztormowania sprzętu wojskowego. Okręty powrócą do szczecińskiego Portu Handlowego w czwartek, aby dokonać rozładunku techniki wojskowej i żołnierzy.

Równolegle w Porcie Wojennym w Świnoujściu trwała operacja likwidacji skażeń na okrętach – trałowcu oraz kutrze transportowym. Specjaliści z kompanii chemicznej 8. Batalionu Saperów z Dziwnowa na terenie portu rozwinęli Okrętowy Punkt Likwidacji Skażeń. Po zacumowaniu potencjalnie skażonego okrętu, natychmiast przystąpili oni do prowadzenia działań. Przeprowadzona na wstępie analiza potwierdziła obecność skażenia chemicznego. Na okrętach zostały uruchomione autonomiczne systemy spłukiwania pokładów, następnie do akcji wkroczyły specjalistyczne pojazdy IRS-2, wyposażone w urządzenia do likwidacji skażeń. Po odkażeniu okrętu marynarze kompanii chemicznej sprawdzili czy proces neutralizacji substancji niebezpiecznych został wykonany skutecznie. Po potwierdzeniu skuteczności procesu, załoga i uczestniczący w akcji chemicy udali się do punktu likwidacji skażeń stanów osobowych, gdzie wszyscy zostali odkażeni.

W ćwiczeniu pod kryptonimem WARGACZ-15, oprócz pododdziałów brzegowych 8. Flotylli Obrony Wybrzeża udział biorą trałowce, okręty transportowo – minowe, niszczyciel min, kutry transportowe oraz pomocnicze jednostki pływające: holownik, zbiornikowiec i stacja demagnetyzacyjna. Ćwiczenia te to doskonalenie wyszkolenia sił 8. FOW w działaniach zabezpieczających interesy państwa na morzu.

rzecznik prasowy 8.FOW – kmdr ppor. Jacek KWIATKOWSKI

foto: Marcin Purman

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Najczęściej czytane

Exit mobile version